Renault 19 Europa 1.6 Rte Alize

İlk arabam Renault 19 Europa

 

Merhaba değerli okuyucular.

Bu yazımda ilk arabamdan bahsedeceğim.  Herkesin ilk arabası ile olan anıları heyecanla anlatılan cinstendir. Benim de ilk arabam 2001 model Renault 19 Europa  Hatchback 1.6 rte Alize idi. Amma uzun bir isim gibi görünse de halk arasında Renault 19 olarak kısaltılmakta.

Renault 19, 1988 yılında küçük aile otomobili projesi olarak üretime başlanmış ve Renault’un ilk kapı içi çelik bar kullandığı araba olarak tarihe geçmiştir. 2001 yılına kadar Türkiye’de Bursa’daki fabrikada üretime devam etmiştir. 2001 yılında yerini Megane’ye bırakarak üretim bantlarına veda etmiştir.

Bu kısa R 19 tarihçesinden sonra kendi arabamdan bahsedebilirim. 2008 Haziran ayında Ankara’daki kardeşimle beraber Ostim- deki açık oto pazarından herhangi bir bilgimiz olmadan ilk arabamı almıştık. Ehliyetim vardı ama deneyimim yoktu. Ankara’dan Amasra’ya arabamı getirirken kardeşim kullandı ve performansının oldukça iyi olduğunu ve büyük ihtimalle yakıt tasarrufu yapabileceğimi de söyledi. Tabii bu sözü söylediğinde İstanbul otoyoluna yeni çıkmıştık ve sabrı tükendiğinde kilometre ve yakıt göstergeleri onu çoktan yalanlamıştı. 90 km sabit hızla oldukça tasarruflu olan 1.6 tek noktadan enjeksiyonlu benzinli motor nedense üst hızlarda yakıtı sömürüyordu.  Bu benim sanayi ve usta münasebetlerimin artacağını gösteren basit bir işaretti.

Arabayı Amasra’ya bırakıp ilk otobüsle Geri dönen kardeşim sıkı sıkı tembihledi. Yavaş sür.  Amasra Bartın arası dağ yolunu bilenler zaten hızlı gitmenin imkânsız olduğunu bilirler. İşte ben R 19 ile o yollarda (nam-ı diğer Batı Karadeniz Sahil yolu) araba kullanmayı öğrendim. İlk seyahatimde can dostum Olcay ile yola çıktık. Bana direksiyona geçmemi söyledi ve 15 dakika sonra korkudan sağa çektiğimde ikimizin de korkudan titrediğini ve bembeyaz olduğumuzu fark ettim. Hemen direksiyonu ona teslim ettim ve bir daha da başkasının hayatını tehlikeye atmamam gerektiğini anladım.

Renault 19 Europa 1.6 Rte Alize

R 19 için Bartın’daki BRC servisi ara bir model olan regülatörlü LPG sistemi takalım dedi. LPG gazı emme manifoltuna açılan bir delikten yanma odalarına gönderiliyor ve araç 2500-3000 devirin üstüne çıktığında ya da motor soğutma suyu yükseldiğinde benzinden gaza geçiyordu. Bu sistemi 3 sene sıkıntılı bir şekilde kullandım. Çünkü yokuş yukarı aracın devrini düşürüp, vites değiştirmeye çalıştığınızda manifoltta bir lpg patlaması oluyordu ve hava filtresinden manifolda kadar olan bütün borular basınçtan yerlerinden çıkıyorlardı.  Bu sorun haricinde bir iki defa da yokuş yukarı frenler tutmamış ve geri geri kaçmıştı. Bu ufak sıkıntılar haricinde aracın performansından hızından, yakıtından, genişliğinden oldukça memnundum. Bebeğimiz doğduğunda ise artık değiştirmem gerektiğini anlamıştım. Artık sığmıyorduk. Eşim de aracın debriyajının sert olduğunu, vitesleri değiştirirken sıkıntı yaşadığını, aracı sevmediğini söyledikçe iyice soğumaya başladım ilk göz ağrımdan.

R 19 yedek parça sorunu olmayan bir araç. Bununla beraber Hatchback modelleri piyasada az olduğu için aracın arka tarafının parçalarını bulmak zahmetliydi.  Stop lambalarını bulamamış birkaç pet bardak ile kapatarak dolaşmak zorunda kalmıştım.  Direksiyon kutusu, keçeden yağ sızdırıyordu ve onarmak için oldukça fazla para istiyorlardı. Ben de düzenli olarak yağ ekleyerek geçici çözümler buluyordum.

Renault 19 Europa 1.6 Rte Alize

Ve en sonunda Kütahya’dan bir öğretmen arkadaş aracıma talip oldu ve aldı gitti. Gittiğinde beni aradı ve araca çok iyi bakmışsın. Çok iyi bir araba aldım. Oldukça memnunum dediğimde acaba satmasa mıydım dedim kendi kendime.

Tabii ki ilk araba alışım olduğu için kaportadan, boyadan, kazadan, pert kaydından anlamıyordum. İkinci el bir araba alarak farklı bir dünyaya adım attığımı anladım. Siz dostlara tavsiyem bilmediğiniz, güvenmediğiniz memleketten anlamıyorsanız araba almayın. Alsanız bile en yakın servise verin 100 – 150 TL ekspertiz raporu çıkarttırın.  Aracın plaka veya şase numarasını 5664 ‘e kısa mesaj ile atın ve herhangi bir kazaya karışıp karışmadığını öğrenin. Aracın geçmişi hakkında satıcıya sorular sorun. Araç ile mutlaka test sürüşü yapın. Sesini dinleyin. Motor devir göstergesinde anormal hareketlilikler olup olmadığı kontrol edin. Arıza ışığı yanıp yanmadığını kontrol edin. Sigortacınıza aracın bilgilerini vererek kaskoya bir engeli olup olmadığını kontrol ettirin. Hasar kaydı olan araçlara birçok firma kasko yapmıyor.

İyi günler ve sağlıklı sürüşler dileklerimle…

Yazar: ishana

4 thoughts on “İlk arabam Renault 19 Europa

  Nurettin GÜN

  (1 Ekim 2017 - 15:32)

  Arkadaşlar renault fluence gibi çirkin arabaya binene kadar,15 jantlı yeni renault 19 çıksa 19 u tercih ederim,renault yeni 1.5 benzinli ve dizel 110 beygirlik bir araba çıkarsa çok satar.

   ishana

   (3 Ekim 2017 - 23:30)

   nurettin bey size katılıyorum. önemli olan hem ekonomik hem de güvenli iletişimi sağlamak. bu konuda vatandaşın da talepleri toplanarak özel bir araç da tasarlanabilir.

  Ahmet Mandıralı.

  (9 Şubat 2019 - 01:15)

  Renault 19 Europa, Megane modelinden önce çıkan bir model. kullanılan motor teknolojileri aynı. Bende 1.6 RTE modelini kullandım bir süre. kullanımı keyifli. İçi oldukça ferah bir otomobil. aracın yaklaşık 950 kg olması yakıt konusunda tasarruflu olmasını sağlıyor. Memur arabası.

   ishana

   (9 Şubat 2019 - 19:36)

   Ahmet Bey ben de ilk arabam olan R19 Europa ile çok gezdim. keyfini de sürdüm, kahrını de çektim.ilk çocuğum o arabanın içinde büyüdü. keşke yeni teknolojiler ile yeniden üretseler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.