Peugeot 306 1.8 XR BVA

İkinci Arabam – Peugeot 306 XR 1.8 BVA

Bu yazımda ikinci arabam Peugeot 306 XR 1,8 BVA dan bahsedeceğim. İlk arabam Renault 19 Europa 1.6 RTE Hatchback modeli idi. Batı Karadeniz’in virajlı sahil yollarında araba kullanmayı Europa ile öğrendim. Araba kullanmayı öğrenmekten öte motoru , şanzımanı, elektrik aksamını vb. teknik bilgileri de onuna öğrenmiştim. Bunun yanında bebeğimizin olması ve bagaja ihtiyacımızın artması sebebi ile sedan bir araba düşünmemiz gerekiyordu.

Europa’yı Kütahya’ya sattığım gün eve yürüyerek döndüm. Yol üzerinde ikinci arabam olan Gri renkli Peugeot’yu uzaktan gördüğümde bunu almalıyım dedim içimden. Özelliklerini bile bilmiyordum. Piyasası nedir? Performansı nedir? Kolay satılır mı? Hiç bir şey bilmiyordum. Lakin içgüdülerim bu arabayı almam gerektiğini söylüyordu. Gittim Pazarlık ettim ve aldım.  Arabanın kazası yoktu. Oldukça düzgündü. sadece motor aksamında bakım yapılması gereken bir kaç yer vardı.

Hemen Peugeot servisi araştırdım. Isparta’da aracımın bakımlarını yapacak 2 özel servisten birisine girdim. Aracın motorunun daha önce conta yaktığını, motorun yapıldığını, radyatörün değiştiğini, soğutma sisteminin borularının değiştirildiğini öğrendim. Yağ ve filtreleri de değiştirdikten sonra aracım süper olmuştu. Şanzımanda herhangi bir sorun yoktu. araç 150.000 km de idi lakin yorgun değildi. Sunroof dahil bütün elektrik aksamı oldukça iyi durumda idi. tek sıkıntım klimada ufak bir sorun olması idi. Klima gazını kontrol ettirdikten sonra o da düzeldi.

Peugeot 306 1.8 XR BVA

Arabayı aldığım gün  otomatik vites bir arabayı kullanmayı öğrendim. sol ayağımı bağdaş kurarak altıma aldım ve sağ ayak ile gaz ve fren kontrolünü gerçekleştirme sürecinde bir iki  kes zorlandım. Ama otomatik vitesin rahatlığını başka hiç bir arabada bulamadım. Peugeot ile 2500 km’lik bir yolculuğa ailem ile çıktığımda aracımın gerçekten konforlu olduğunu daha da iyi anladım.  aracımda sunroof, 4 cam elektrikli, elektrikli aynalar, klima, yağmur sensörü gibi özellikler vardı. 2 sene kadar aracı kullandım ve oldukça memnun kaldım. ‘ sene sonunda elektrik sigorta kutusundan yanık kokuları gelmeye başladı. Aracın beyin denilen bilgisayar kısmı değişti. röleler (yağmur sensörü, arka cam  rezistans, klima vb. ) arıza vermeye başladı ve bulmak hem zordu hem de pahalı idi. Sonunda aracımı satmak zorunda kalmıştım. Sattığıma, daha doğrusu satabildiğime oldukça memnundum. Hem piyasada aynı özellikte olanı azdı hem de parça sıkıntısı vardı.

Peugeot 306 1.8 XR BVA

Kullandığım Opel araçlarda Peugeot’nun rahatını bulamadım. Lakin çıkardığı sorunlar ile baş edebilmek için maddi olarak zorlanmasaydım kesinlikle satmazdım. konforunu, kullanışlılığını tavsiye ederim. Tam otomatik 4 ile şanzımanı sorunsuz, 1.8 105 HP motor eski teknoloji (tek nokta enjeksiyonlu) ve yakıt tüketimi fazla. koltuklar rahat ve konforlu, aracın genel kullanımı oldukça zevkli. Tavsiye ederim.

Aracınızla, sağlıklı, kazasız, cezasız ve güzel yolculuklar dileğiyle…

Yazar: ishana

2014 yılından beri keyifle.net sitesinin hem yazarı, hem yöneticisi olan ishana, bilişim teknolojileri alanında 1995 yılından beri eğitimler vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.