İçerikleri Yorumlarla Zenginleştirin

İçerikleri Yorumlarla Zenginleştirin.

İnternette içerik üretenlerin kaygılarından en büyüğü içeriklerine daha çok kişinin erişebilmesidir. Bu erişim sayılarının içerik üreticileri için önemli olmasının nedenlerini İçerikleri Yorumlarla Zenginleştirin başlıklı bu yazımda bulabilirsiniz.

 

İnternette İletişimin Geçmişi

İnternetin icat edilme sebeplerinden birisi de güvenli iletişim sağlamaktı. İletişim sağlandıktan sonra Tek taraflı iletişim yöntemi olan web sayfaları yapılmaya başlandı. Teknoloji ilerledikçe interaktif web sayfaları ile iletişimin iki yönlü yapılması sağlandı. IRC altyapısını kullanan scriptler, Facebook, Twitter gibi anlık iletişimi mümkün kılan siteler yapıldı. Bu teknolojiler sayesinde insanlar birbirleri ile sanal alem adı da verilen sosyal medya araçları ile görüşmeye başladılar.

Artık cep telefonlarının ilk kullanım amacı olan mobil haldeyken telefon görüşmeleri yapma yerini mobil haldeyken sosyal medya kullanımına bıraktı.

İnternet şuanda Dünyanın en önemli iletişim aracı. Telefon, TV Yayını kesilse insanlar internetin kesilmesi kadar üzülmüyorlar.  İnternet teknolojisini kullanımı iki taraflı; hizmet alanlar ve hizmet verenler.

 

İçerik üreticileri için Kullanıcı Erişim Sayıları Neden Önemli?

İçerik üretenlerin amaçlarını irdelediğimizde zaten cevap ortaya çıkacaktır. Bir internet sitesinin kullanıcı sayısının fazla olması o sitenin popüler olduğunu gösteren etmenlerden birisi. İnternet sitesi karşılıksız bilgi verme adına kurulmuş site olabilir. Bu da amacına zaten ulaştığını gösterir. Daha çok kullanıcıya faydalı bilgi sunma.

Bir diğer taraftan bakacak olursak internet sitesinin popülerliği o sitenin daha pahalı reklamları yayınlama potansiyeli olduğunu gösteriyor. Kullanıcıların geri dönüş oranları, sitede kalma oranları, sayfa değiştirme süreçleri vb. bilgiler o sitenin reklam pazarını belirliyor. Reklam programlarından herhangi birisine üye olmak veya kendi reklam programını oluşturmak yoluyla bu kullanıcı potansiyelini gelire çevirmek te içerik üreticilerinin bir diğer amacı.

 

“Neden İçerik Üretiyorum?” başlıklı yazımı buradan okuyabilirsiniz.

 

Amaç ne olursa olsun sitelerin ziyaretçi sayıları ile ilgili istatistiklerinin analizi sonucunda devam ediyor veya etmiyor. Ziyaretçi sayılarını yükseltmek amacı ile de SEO dediğimiz arama motoru optimizasyonu uygulamaları gerçekleştiriliyor. Sitelerin içerikleri atama motorlarının daha rahat bulup üst sıralarda göstermesi için yapılan site içi veya site dışı faaliyetler SEO olarak adlandırılıyor.

SEO çalışmaları, düzenli içerik girme gibi işlemlerin yanında bir diğer önemli faktör ise yorumlar.

 

“SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?” başlıklı yazımı buradan okuyabilirsiniz.

 

İçerikleri Yorumlarla Zenginleştirin Derken Ne Demek İstedim?

Web sayfalarının içeriklerini zenginleştirmek için içeriklerle ilgili yorumların kullanıcılar tarafından bildirilmesi sitenin arama motorlarında içeriğin güncellendiği anlamına geliyor. Her eklenen farklı yorum arama motorları tarafından tespit ediliyor ve bu da sitenin güncel kaldığına bir işaret.

Her ne kadar arama motorları da algoritmalarında yorumların nitelikleri ile ilgili güncellemeler yapsa da yorumlar halen sitelerin yükselişi için önemli faktörlerden.

Sonuç olarak içerik üreticileri sitelerinin sürekli güncel kalmasını sağlamak için düzenli içerik girmek zorunda veya içeriklerinin yorum almasını sağlamak zorunda.  Nitelikli yorumların sitelerin yükleşindeki etkisi göz ardı edilemez.

İçeriklerinizi Yorumlarla Zenginleştirin başlıklı bu yazımda yorumların siteler için öneminde bahsetmeye çalıştım. Umarım Faydalı olabilmişimdir. Keyifle kalın.

Yazar: ishana

2014 yılından beri keyifle.net sitesinin hem yazarı, hem yöneticisi olan ishana, bilişim teknolojileri alanında 1995 yılından beri eğitimler vermektedir.

8 thoughts on “İçerikleri Yorumlarla Zenginleştirin.

  Banka Blog

  (5 Nisan 2018 - 17:40)

  Yorum gerçekten de çok önemli bir faktör. İçeriğin daha kuvvetli olmasını sağladığını düşünüyorum. Güzel anlatımınız için teşekkürler.

  hasan karasu

  (6 Nisan 2018 - 09:13)

  içerik üretmek kadar zor bir hadiseden bahsetmişsin. Yazdığın makale yorum alabiliyorsa seni takip eden birileri var demektir. Bu da süzenli hit ve sitede geçirilen zaman artmakta. Google sitede geçirilen zaman konusuna çok önem vermekle birlikte zaman ne kadar uzar ve reklama tıklama geç yapılırsa ücretleri de artıyor.

  Mehmet Uz

  (6 Nisan 2018 - 15:24)

  Bu içeriğe yorum bırakmamak mümkün değil. Çoğu yayıncının gözünden kaçan çok önemli bir konuyu ele almışsınız.
  Sitenizdeki yazıları takip edeceğim.

  ishana

  (13 Nisan 2018 - 12:17)

  yorumlar blog siteleri için oldukça önemli. bu konuda forumlarda var olan yorum dayanışmalarına üye olabilir ve karşılıklı yorumlaşabilirsiniz. Blogunuza yapılan yorumların ana sayfanızda görünmesini sağlayabilir ve böylelikle ana sayfanızın da güncel olmasını sağlayabilirsiniz.

  cafer

  (11 Mayıs 2018 - 19:29)

  yorumlar sitelerin özellikle de blogların besin kaynağı. ama yorumların özgünlüğü ve uzunluğu, devamlılığı çok önemli.

  Kredi

  (9 Temmuz 2018 - 22:58)

  Değindiğiniz noktalar oldukça yerinde olmuş. Aslında internetin giderek bir çöplüğe benzemesi üzerine keşke herkes dikkat biraz dikkat etse.

  milli piyango

  (30 Haziran 2019 - 16:50)

  bilgilendirme için teşekkürler. Güzel makale olmuş.

  Kredi Banka Destek

  (4 Mart 2020 - 06:07)

  Yorum içeriğin eksik yönlerini de ortaya çıkarabiliyor. Bu çok büyük avantaj.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.