İçerik Geliştiriciler İçin Pratik Konuşmayı Metne Çevirme Yöntemi

İçerik geliştiricilerin en çok yakındıkları konu klavye ile yazı yazmanın zahmetli olmasıdır. Hem içeriğin planlanması hem metne dökülmesi oldukça zaman alan bir süreç. Bu yazımızda İçerik Geliştiriciler İçin Pratik Konuşmayı Metne Çevirme Yöntemi hakkında bilgi vereceğiz.

Özellikle blog yazarları tarafından kullanılması kolay olan bu yöntem ile siz de konuştuğunuz her kelimeyi metne çevirebileceksiniz.  Peki, ama nasıl?

Pratik Konuşmayı Metne Çevirme Yöntemi- Gereksinimler

  1. Internet Bağlantısı.
  2. Gmail Hesabı

Şimdi nasıl yapacağımızdan bahsedelim. İlk önce bilgisayarımızın internete bağlı olduğundan emin olalım. Neden İnternet bağlantısına ihtiyaç var? Çünkü Google (Spech To Text ) Konuşmayı Metne Çevirme Teknolojisini kullanacağız ve bu teknoloji Bulut Ortamında çalışıyor.

Gmail Hesabını ise Google Docs hizmetinden faydalanabilmek için kullanacağız.

İşlem Adımları


İlk önce docs.google.com adresine girelim. Eğer Gmail hesabınız varsa ve daha önce oturum açtıysanız aşağıdaki ekran görüntüsü ile karşılaşacaksınız.

Google Docs Giriş Ekranı

Eğer hesabınız yoksa veya hesabınız aktif değilse Google Accounts Giriş Ekranı ile karşılaşacaksınız.

Google Docs Ana Ekran

Giriş yaptıktan sonra karşınıza Google Docs ekranı gelecektir. Buradan Blank seçeneği ile boş bir doküman sayfası oluşturun.

Google Docs Tools Menüsü

Daha sonra üst tarafta açılan menüde Tools seçeneğinde Bulunan Voice Typing seçin

Google-Docs Voice Typing

Voice Typing Seçildiğinde ekranın sol tarafında üzerinde hangi dil ile yazacağını belirten bir mikrofon belirecektir. English (İngilizce) dili varsayılan olmasına rağmen siz Listeden Türkçeyi seçebilir ve Mikrofon simgesine basıp konuşmalarınızı metne dökebilirsiniz.

Google Docs Voice Typing Dil Seçimi

Google Docs aslında bir kelime işlem programı ve ücretsiz. Word gibi ücretli kelime işlem programlarına iyi bir alternatif. İster burada isterseniz içerik gireceğiniz Ekranda kontrollerinizi yaparak ve düzeltmelerinizi gerçekleştirerek içeriklerinizi yayınlamaya hazır hale getirebilirsiniz.

Google Docs Voice Typing Sesi Metne Dönüştürme Aktif.

Google Docs mikrofonunuz ile ses dinlemek için sizden izin isteyecektir. Bu izni verdikten sonra sesleri metne çevirme aracını kullanabilirsiniz.

Google, uzun süredir özellikle mobil aygıtlarda kullanılan Asistan hizmeti sunmakta. Sesli komutlar ile telefonu yönlendirmek ve kullanıcıların özellikle araç kullanırken güvenliklerini sağlamak ve işlerini kolaylaştırmak için hazırlanmış Bulut ortamında bir Ses tanıma Yapay zekasına sahip bu asistanın Google Docs üzerinden sesleri metne dönüştürme yeteneğini bu yazımızda sizlerin kullanımına sunduk.

Bu içerik gibi birçok içeriği bu yöntem ile hazırlamaktayız. Ayrıca mobil cihazlarımızda da notlarımızı ses tanıma ile tutmakta ve otomobil kullanırken arama ve diğer işlemlerimizi de ses tanıma yöntemi ile gerçekleştirmekteyiz.

Bu teknolojilerin hayatımızı kolaylaştırması kadar güzel bir şey yok. İçerik Geliştiriciler İçin Pratik Konuşmayı Metne Çevirme Yöntemi başlıklı bu yazımızın sizlerin de işlerini kolaylaştırması dileği ile.