Hurdadan Çıkan Netbook

Hurdadan Çıkan Netbook

Merhaba Değerli Okuyucularım.

Geçenlerde hurdacıdan bir tane LG x130 netbook elime geçti. Şöyle sağına soluna iyice bir baktım. Batarya bitikti ve Klavyenin sol köşesinden darbe almış ve kasa da kırık oluşmuştu. sabitdiski büyük bir ihtimalle darbeden dolayı bozulmuştu. Elimde yaklışık 1 ay kadar önce satın aldığım 500 Gb WD Blue hddyi hemen taktım ve tanıyıp tanımadığını kontrol ettim. BIOS sabitdiski gördü. bu iyiye işaretti. hemen Internetten Windows 10 32 bit Home edition indirdim. USB diskimi Rufus ile (isotousb alternatif olarak kullanılabilir.)windows 10 boot disk olarak yapılandırdıktan sonra hemen işe koyuldum.

Hurdadan Çıkan Netbook

Detaylara girmeden önce bu netbook hakkında biraz bilgi vereyim. Benim elime geçen versiyonda Intel’in ilk nesil N270 modeli çift çekirdekli 1.6 Ghz hızında işlemcisi var. Aslında N270 tek çekirdekli ve çift izlekli. sistem özelliklerinde çift çekirdek olarak görünmesinin sebebi bu. Bunun tanında 1 Gb bellek, 10.1″ led ekran 4 hücreli (6 saate kadar dayanabilen) batarya, 160 GB sabitdisk, wifi mevcut.

Netbookların genelinde cd/dvd sürücü bulunmuyor. Bataryanın altında bir adet simkart girişi var ama aktif mi denemedim. bazı modellerinde LG 3G özelliği de sunmuştu ozamanlar. Bu makine windows XP için optimize edilmiş ve büyük bir ihtimalle de recovery kısmında da windows XP vardı daha önce.

Ben köşedeki kırıktan yola çıkarak ilk önce kasanın altını açtım ve sabit diski değiştirdim. Daha sonra da flashdisk ile Windows 10 home 32 bit sürümünü hiç bir zorlukla karşılaşmadan kurdum. kurulum bittikten sonra ilk açılışta şaşırtıcı bir şekilde Bilgisayar işletim sistemini yaklaşık 15 saniye gibi kısa bir sürede açtı. Hatta bir hata vardır diye 5-6 defa daha kapatıp açtım. her seferinde hızlı açtı.

Daha sonra sürekli kullandığım yardımcı yazılımlarımı ninite.com adresinden indirerek kurdum. Açılış süresi 30 saniyeye kadar uzadı. aslında bu sistem acilen 1 gb daha bellek istiyor. bunun yanında SSD ile tadından yenmez bir hale gelebilir. Ayrıca yeni bir batarya ile bu makine bir 5 yıl daha kullanılabilir. (Batarya 65 TL. Bellek ise boş bir yuva olmadığı için 2 GB alınmalı, o da 75-100 TL arası. Yeni bir HDD taktım ki  onuda 160 TL’ye almıştım. )

Neyse sonuçta Intel Atom N270 işlemcili LG X130 netbookta Windows 10 32 bit Home sürümü oldkça rahat çalışıyor. Hatta Office 2013 denemedim ama rahat bir şekilde çalışacağından ve kullanılacağından da eminim. Microsoft sonunda gerçekten oldukça iyi bir çıkarmış. Windows 10 performansını tebrik ettim.

LG X130 Netbook ‘a Windows 8.1 Kurulumu başlıklı yazımı buradan okuyabilirsiniz.

Bir daha ki  donanım deneyimimizde sizlerle buluşmak üzere.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*