Huawei Harmony ve ArcOS İsimli İşletim Sistemleri İle İddialı Geliyor!

Amerika ve Avrupa Birliğinin Çinli teknoloji üreticisi Huawei firmasına uyguladığı ambargo sonrasında kendi işletim sistemlerini geliştirdikleri ile ilgili haberler daha da artmaya başladı. Aslında Huawei gibi büyük firmaların bu tür çalışmalar içerisinde olması yadırganamayacak kadar olağan bir durum. Huawei Harmony ve ArcOS İsimli İşletim Sistemleri İle İddialı Geliyor başlıklı nu yazımızda biraz da durum hakkında yorumlarımızı ileteceğiz.

Kim Oluyor Bu Huawei?

Huawei firması sadece cep telefonu ve bilgisayar üretmiyor. Bunların dışında ağ ürünleri de üreten ve hemen hemen bütün dünyada müşterileri olan bir firma. Ülkemizde de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen Fatih projesinde de Huawei marka ürünleri kullanıldı. Hatta 5G teknolojisini ilk duyuran da Huawei firması.

Huawei Dünya Devi İletişim ve Teknoloji Firması

Günümüzde işletim sistemi geliştirmek zahmetli bir iş değil. Zahmetli olan İşletim sisteminin kullanım alanını geliştirmek ve işletim sistemi üzerinde çalışacak yazılımların sayısını artırmak ve insanların bu ürünleri tercih etmeye ikna etmek.

Bu konuda Huawei firmasının zaten hali hazırda bir müşteri kitlesi mevcut. Mobil pazarda arkasında Çin devletinin desteği olan bu firmanın birkaç yıl içerisinde daha büyük adımlar atacağına inanıyorum.

Kişisel bilgisayarlarda kullanılmak üzere işletim sistemi geliştirme çalışmalarının da büyük bir hızla devam ettiğinden eminim ki Huawei Harmony isimli bir işletim sistemi için Avrupa Patent kurumlarına başvuru yapıldığı ile ilgili haberler teknoloji sitelerinde dolaşmaya başladı bile.

Ülkemizde İşletim Sistemi Çalışmaları Ne Alemde?

Ülkemizde bu konuda çalışmalar yıllar önce başlamış ve Pardus isimli bir işletim sistemi geliştirilmişti. Hatta yazılım ekipleri kendi paket yöneticisi, kurulum yöneticisi yazılımlarını bile geliştirmiş ve Pardus işletim sisteminin kurulum paketine entegre etmişlerdi.

Pardus Milli İşletim Sistemimiz
Pardus İşletim Sisteminin Masaüstü Görüntüsü

Pardus temelde Linux tabanlı bir işletim sistemi. Bununla birlikte kernel dediğimiz çekirdek yazılımının güncellenmesi, kullanım kolaylığı ve desteklediği yazılım çeşitliliği açısından Debian çekirdeğine geçiş zorunlu oldu ve o eski Pardus Debian temelli bir Linux türevi olarak yerini aldı.

Halen milli ve sürekli güncelleştirilmesi devam etmekte. Daha önce TÜBİTAK ve Uludağ Üniversitesi bir ekip oluşturmuştu fakat Debian altyapısını kullanmaya başladıktan sonra eski ekip Pisi Linux adı ile geliştirmeye devam ettiler.

Resmi dairelerde Pardus kullanılması konusunda çeşitli teşvik edici makaleler, haberler görmekle birlikte ülkenin tamamen Pardus veya başka bir Linux türevine geçmesi kısa vadede bir ütopya olacaktır.

Neden Pardus İşletim Sistemine Hemen Geçemiyoruz?

İşletim sistemleri kullanıcının bilgisayarın temel fonksiyonlarını kullanabilmeleri için eylemlerini donanımlara aktarmak gibi bir görevi var. Yani bir fare tıklamasını, bir tuş basımını donanımların anlayacağı seviyeye indiriyor ve donanımların da tepkilerini kullanıcının anlayacağı şekilde gösteriyor.

İşletim sisteminin Katmanları

Kamu kurumlarında sadece işletim sisteminin sağladığı temel yazılımlar kullanılmıyor. Birçok yardımcı yazılım kullanılıyor ve bu yazılımlar da üreticiler tarafından Microsoft Windows gibi yaygın bir işletim sistemi için hazırlanıyor.

Yani kısacası sadece işletim siteminin değiştirilmesi ile iş bitmiyor. Uyumlu donanımlar kullanmak ve spesifik yazılımların yeni işletim sistemine uygun olanlar ile değiştirilmesi de gerekiyor. Bu da hem zaman hem de maliyet den dolayı kısa vadede mümkün değil.

Fakat devlet uzun vadede mesela 10 veya 20 yılda yeni alınacak olan yazılım ve donanımların Pardus uyumu olması şartını getirebilirse o zaman bu tür bir dönüşüm sağlanabilir.

Elbette bu sürecin yöneticisi olan kişilerin de firmaların oyunlarına kanmaması gerekiyor diye düşünüyorum.  Örneğin Microsoft firmasının Milli Eğitime bağlı okullarda Microsoft lisanslarının kullanılması konusunda önceki bakanlarla anlaşma yapması gibi. Bu durum meslek liselerinde Bilişim teknolojileri alanında kullanılan yazılım geliştirme araçlarının da Microsoft temelli olmasına sebep oldu. Açık kaynak yazılım geliştirme konusunda gençlerimizin ufkunu açacak açık kaynak yazılım geliştirme araçlarına daha az yer verilmesi de bu yüzdendir.

Meslek Liselerinde bilişim teknolojileri alanında hazırlanan ders kitaplarında halen Microsoft temelli yazılımlar anlatılmaktadır. Windows İşletim sistemi, Microsoft Office ve Microsoft Visual Studio…

Konudan fazla uzaklaşmadan Huawei firmasının kendi işletim sistemlerini ve kendi donanımlarını geliştirme çabalarını takdirle izliyorum. Çin hayranı değilim sadece çalışan insanlara hayranım. Çinlilerin bu gayretlerini kendi ülkemde faaliyet gösteren bütün yazılımcıların da göstermesini diliyorum.

Ülkemizde gençlerin, yazılım geliştirme konusunda daha fazla desteklenmesi gerekiyor. Meslek liselerinde gençlerin bilişim alanına gitmeleri konusunda devletin daha fazla destek vermesi gerekiyor diye düşünüyorum. Ülkemizin beyinlerinin önce ülkemize hizmet etmelerini sağlamak ve gelişmiş ülkelerde kendilerine sunulan maddi imkânların da sunulması oldukça faydalı olacaktır.

Bir başka yazıda sizlerle tekrar buluşmak dileği ile.