Herkes Bir Arayış İçinde

Herkes Bir Arayış İçinde. Ya Siz?

Merhaba değerli okuyucularım. Uzun bir aradan sonra sizlerle yeni bir yazımda beraberiz. Bir hafta kadar önce alt komşum Yasin Bey ile birlikte akşam yemeğinden sonra bir yürüyüşe çıkalım dedik. Yürüyüş esnasında ondan bundan konuşurken bana “yahu komşum, bir dükkân açıp bir işler mi yapsak?” diye sordu. Aslında bu soruyu bana ilk soran Yasin Bey olmamıştı. Okulumdan samimi bir arkadaşım da sürekli bir şeyler yapalım diyor. Herkes bir arayış içinde. Ya Siz? Başlıklı bu yazımda bu konuyu irdelemeye çalışacağım.

 

Zaten işleri olan bizler için yeni bir işe girişmek fazladan mesai ve enerji kaybı olacak. Bununla birlikte bu mesainin ve enerji kaybının sonucunu da maddi olarak göreceğiz. Bu konuda arkadaşlarımın bana getirdikleri teklifler pek de yabana atılacak iş teklifleri değiller. Bununla birlikte bu işler için ayıracağımız zamanı nereden üreteceğiz?

Herkes Bir Arayış İçinde. Neden?

 • Bu arayışın nedenlerinin başında ekonomik kaygılar geliyor olabilir. Ekonomik kaygılardan kasıt borç değil sadece. Daha konforlu yaşamak için ek gelir elde etmek. Bununla birlikte para kazanmak için yapılacak fedakarlıkların da göz ardı edilmemesi gerekiyor.
 • Bir diğer neden ise boş zamanın fazla olması. Örneğin öğretmenlerin hepsi haftanın her günü dolu değiller. Bu yüzden de ek iş yapabilme şansları olabiliyor.
 • Bir diğer neden ise mutsuzluk. Bazen bireylerin evde duygusal durumları istedikleri gibi gitmeyebilir. Bu yüzden de ev dışında bir arayış içerisinde olabiliyorlar.
 • Bazı bireyler de aşırı çalışkanlıklarından daha doğrusu işkolikliklerinden dolayı gece yatma saatine kadar çalışmak zorunda hissediyorlar kendilerini.
 • Bazıları ise içlerindeki manevi boşluğu doldurabilme yollarını aramaktalar.

Herkes Bir Arayış İçinde

Herkes Bir Arayış İçinde. Neler Yapılabilir?

İnsanların arayışlarının sonucunu bulabilmek için başvurdukları eylemleri aşağıda sıraladım. Sizlerin de eklemek istedikleri olursa lütfen yorumlarda belirtmeyi unutmayın.

 • Emlakçılık, mesai saatleri dışında rahatlıkla yapılabilecek bir ek uğraş. Eğer emlakçılık belgeniz yoksa emlakçının yanında part time çalışabilirsiniz.
 • İşportacılık, aslında en güzel ve hızlı satışın yapıldığı mesleklerden birisi. Bu iş için fazla bir sermaye ihtiyacı da yok.
 • Sokak ressamlığı veya müzisyenliği, yeteneklerinizi herkese gösterebileceğiniz ve harçlığınızı kazanabileceğiniz bir uğraş.
 • Halk eğitim kursları, amacınız kafa dağıtmak ise bu kurslar tam size göre. Bu kursların maliyetleri düşük ve profesyonel öğretmenler tarafından verilmekteler. Bu kurslar sayesinde iş bulan ve evinin geçimini sağlayan birçok insan var çevremde.
 • Avcılık, insanın doğayla iç içe kalabileceği ve aynı zamanda eğlenceli olabilecek bir spor. Spor olarak baktığınızda ve kurallara uygun avlandığınızda aslında popülasyonların korunmasına da faydalı oluyorsunuz.
 • Taksi şoförlüğü, günümüzde Uber ile oldukça kaliteli ve eğlenceli olmaya başladı. Uber sayesinde vatandaşların kendi otomobilleri ile gittikleri istikamette yolcu taşımaları sonucunda hem ekonomilerine katkıda bulunuyorlar hem de kültürel ve sosyolojik olarak gelişim gösteriyorlar.
 • Editörlük mesleği de sermayesi bilgi olan az masraflı işlerden. Hele bir de popüler olursanız iyi paralar bile kazanabilirsiniz.
 • Sosyal Medya İkonu olmak demek hem modayı hem de güncel bilgileri yakından takip ederek popüler olma işi. Sosyal Medya bünyesinde videolarınızı, fotoğraflarınızı paylaşarak popüler olabilir ve sosyal medya hesaplarınıza reklam alabilirsiniz.
 • Maneviyatı kuvvetlendirme. İnsanların aslında en büyük arayışları ruhlarının açlığını giderebilmenin yollarını bulmak yönünde bence.

 

Herkes Bir Arayış İçinde. Ya Siz? Başlıklı bu yazımda sizlerle toplumumuzun arayışları üzerine bilgiler vermeye çalıştım. Bir başka yazımda sizlerle buluşmak üzere. Keyifle kalın.

Yazar: ishana

2014 yılından beri keyifle.net sitesinin hem yazarı, hem yöneticisi olan ishana, bilişim teknolojileri alanında 1995 yılından beri eğitimler vermektedir.

2 thoughts on “Herkes Bir Arayış İçinde. Ya Siz?

  traum

  (6 Mart 2018 - 23:05)

  arayış içerisinde olmak felsefesi bence insanın beynini aktif olarak kullanması için gerekli olan bir felsefe. ne arıyorum? nerede arıyorum? nasıl arıyorum? vs . 5n1k yaptın mı beynin bütün kıvrımlarına oksijen gider.

  can sahar

  (15 Temmuz 2018 - 21:57)

  İnsanların çoğu gelir sıkıntısı çekiyor ancak ne bir şeyler öğrenmek ne bir şeyler kazanma gayretinde, kısaca bir kadercilik bir tembellik var. Bu sözüm çalışkan gayretli insanlar için değil ama işte onlar çok az. Hiç vaktim yok diyen insanların çoğu bütün gece boş boş televizyon seyrediyor halbuki her akşam düzenli çalışıp bir zanaat, bir dil, bir el işi öğrenip zamanla bundan para kazanabilir. İnternet üzerinden yapılabilcek işlerde var, belki kazancı çok az ama amaçsızca tv izlemekten iyidir, bir sıfırdan büyüktür.

  Diğer yandan huzur arayan, manevi boşluğa düşmüş insanlar var, mutluluğa hasret insanlar var, inanın onların işi paradan puldan daha zor. Dileğim hepimiz için önce huzur ve sağlık olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.