Hayatta Öncelikleriniz Neler?

Hayatınızda öncelikli olanların ne olduğuna sağlıklı olarak karar veremezseniz üzülme ihtimaliniz her zaman yüksektir. İnsan hayatında yapmak istediklerine kendisi karar verir. Buna irade diyorlar. O halde evlenmeye, çocuk yapmaya, çalışmaya, gezmeye, bazen sabahlara kadar film izlemeye, anlayacağınız birçok şeye kendisi karar verir.  Bu karar verme özgürlüğü diğer insanların özgürlüklerini tehdit etmediği müddetçe sınırsızdır.

Bununla birlikte hayatını başka bir insan ile birleştirmişse ve çocukları olmuşsa o zaman karar verme özgürlüğünü sorumluluk duygusu da sınırlamaya başlar. Bunun sebebi eş ve çocuklarında bireyin geçirdiği zaman, ilgi, sevgi ve diğer olgular üzerinde hak sahibi olmalarıdır. O zaman birey hayatına devam ederken sorumluluklarının bilincinde ve sağlıklı karar mekanizmasına sahip bir şekilde hayatını devam ettirdiği sürece herhangi bir kriz yaşamaz.

Basit bir örnek verelim. Kendisini iş hayatına fazlaca adamış bir insanın evde bekleyen eş ve çocukların sevgi, ilgi, beraber zaman geçirme gibi ihtiyaçlarını karşılama konusunda kriz yaşaması normaldir. Bu krizi çözmek için gerçekten bu konuda bilinçli ve yapıcı bir eş olması gerekir. Bununla birlikte bilinçli ve yapıcı eş bile ilgi ve sevgi beklemektedir.

Eğer bu fazla mesai veya yoğun iş temposu sadece daha yi bire ev için, daha iyi bir araba için veya daha uzun süre tatil yapabilmek için ise evde yaşanılacak herhangi bir kriz yoğun çalışma sonucunda elde edilecek olan mal, madde veya hazza değmeyecektir.

Bazı insanlar kariyerlerinin en parlak dönemlerinde daha fazlasını ellerinin tersi ile iterek kendilerini ailelerine adamaktadırlar. Bununla birlikte en çok sevdiği sosyal faaliyeti bile yapabilmek için çok para kazandığı işi bırakıp daha az kazanarak daha fazla boş zamana sahip olabileceği meslekleri seçen üst düzey yöneticiler yok değil.

En son dünyanın önde gelen kredi kartı ödeme sistemlerinden birisinin CEO’su olan Charles Scharf ailesine daha fazla zaman ayırabilmek adına görevinden istifa ederek daha düşük pozisyonda bir iş ile ilgileneceğini duyurdu.

Her şey para, araba, ev veya kariyer değildir. Hayatta bazı şeyler (aile, kişisel hobiler, toplum, halka adanmışlık vb.) daha önceliklidir. Hayatta önceliklerinizi belirlemeden körü körüne çalışarak birçok sorun yaşamanız olası bir durumdur. Siz siz olun hayatınız boyunca belki de bir daha yaşayamayacağınız anları kaçırmamak için kendinizi fazla kaptırmayın.

Keyifle ve mutlulukla geçen bir ömür dileğiyle.