Hangi Bilgisayar Sistemi?

Hangi Bilgisayar Sistemi?

Merhaba değerli okuyucular. İhtiyaçlarımızı zamanında tedarik ettiğimizde bazen maliyetlerine bakmayız. Ama acil ihtiyaç değilse araştırmak için zaman ayırır en iyisini ve en hesaplısını almaya çalışırız. Bu yazımda Bilgisayar alırken ihtiyaçlarımızı belirlemede yardımcı olmaya çalışacağım.

1.Mobilite

Kullanıcısı olacağımız bilgisayarın tespitinde ilk önce hareket durumumuzu gözden geçirelim.

Kullanım alanına göre bilgisayarı almalıyız. Örneğin sürekli iş gezilerine gidiyor, uçakta, otobüste vb. fazla zaman geçiriyorsanız ve seyahat halinde iken çalışmanız gerekiyorsa, Uzun batarya ömrü olan, hafif ve işlevsel bir bilgisayarınız olmalı. Bu da sizi Ultrabook serisi dizüstü bilgisayarlara veya tabletlere yönlendiriyor. Burada yapacağınız işin niteliği de önemli. Yüksek işlemci ve grafik gücü ihtiyacınız varsa tabii ki Ultrabook diyoruz.

Tabletler daha taşınabilir sistemler. Fakat bir dizüstü bilgisayar kadar güçlü değiller. Eğer sadece Ofis uygulamaları üzerinden iş ve işlemlerinizi gerçekleştiriyorsanız Windows tabletler veya büyük ekranlı telefon tabletler işinizi görecektir.

Taşınma derdiniz yoksa ve daha geniş ekranlı sistemlerde çalışmak istiyorsanız elbette masaüstü bilgisayar tavsiye ediyorum.

2.Performans

Elbette performans beklenen bir sisteme özellikle yüksek grafik gücü isteyen bir sisteme ihtiyaç duyuyorsanız masaüstü bilgisayarlardan bu zevki alabilirsiniz. Ayrıca donanım seçeneklerinin fazla olması sebebi ile dizüstü bilgisayarlara göre daha fazla tercih sebebi olabilir.  Elbette dizüstü bilgisayarlarda da yüksek performans sağlayan sistemler mevcut. Upgrade seçeneklerinin azlığı sizin için pek te önemli değilse alınabilir.

Elbette tablet türevi bir bilgisayar alınacaksa bu kategoride de performans ürünleri mevcut.

3. Bütçe

Elbette sistem alırken bütçe de oldukça önemli bir faktör. Her ürünün bir alternatifi olduğu için Masaüstü bilgisayar olarak hem hesaplı hem de yüksek performanslı sistemler alınabilir. Dizüstü bilgisayarlarda da ortalama 2 GHz hızında işlemci, en az 4 GB bellek ve 2 GB Harici Ekran kartına sahip bir sistem de oldukça hesaplı ve performanslı olabilir.

Nihayetinde teknik bilginiz yoksa ve ne alacağınızı bilmiyorsanız bağımsız analizler, testler yapan donanım sitelerini ve deneyimlerin paylaşıldığı forumları takip edebilirsiniz.  Satış firmalarının teknik destek elemanlarının da tavsiyelerini dinlemeden sistem almayın.

İyi Günler Dileklerimle.

Yazar: ishana

2014 yılından beri keyifle.net sitesinin hem yazarı, hem yöneticisi olan ishana, bilişim teknolojileri alanında 1995 yılından beri eğitimler vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.