Özgüven ve Girişimcilik

özgüven

Meşhur Bir hikâye vardır; öğrencinin biri derste uyuyakalır. Dersin sonuna doğru uyandığında tahtada bir matematik sorusu görür. Bunu ödev zannederek defterine geçirir ve eve gittiğinde bütün gece çözmek için uğraşır. Sonunda çözer ve ertesi gün öğretmenine işte ödevim diyerek götürür. Öğretmeni soruya bakar, öğrenciye bakar. Çok şaşırmıştır. Çünkü soru henüz çözülememiş bir matematik problemidir ve tahtaya öğrencilerine çözemeyecekleri bir problem olduğunu belirtmek için yazmıştır. Oysaki bu öğrenci derste uyumuş ve bu problemi çözemeyeceği ile ilgili konuşmaları duymamıştır. Bunu ev ödevi zanneden çocuk bütün gece gözünü kırpmadan defalarca denemiş ve sonunda sonucu bularak öğretmenine götürmüştür. Özgüven sorunu olmayan bu çocuk zor olanı başarmıştır.

Biz insanların önünde en büyük engellerden birisi de çevremizde bize yapamayacağımızı söyleyen insanlar topluluğudur. Ticarette, bilimde, eğitimde, sporda başarılı olanlar hep yılmadan, usanmadan deneyerek çözüm bulmaya çalışanlardır. Bir kişi işyeri açmaya çalıştığında yapamayacağını söyleyip cesaretini kırmaktansa yapmasını ve sonuçlarını kendisinin görmesini tavsiye edebilirsiniz. Bununla birlikte bununla birlikte hataları olabilir. Bu hatalarını gördüğünüzde de yaptığı işte onu cesaretini kırmadan uyarabilir, doğrusunu anlatabilirsiniz. Diğer bir deyişle özgüven kazanmasına yardımcı olabilirsiniz.

Elbette iş girişimlerinde maddi destek çok önemli.  Zaten dikkat ettiyseniz maddi imkanlar veya imkansızlıklardan bahsetmedim.  Eğer yeteneğiniz varsa, bilginiz varsa, cesaretiniz varsa ve bunlarla beraber maddi imkanlarınız da varsa neden olmasın? Her zaman aklınızdaki işi denemelisiniz. Birçok kişi size ne gerek var, riskli, kazanamazsın, iş yapmaz, bu devirde neyin kafasını yaşıyorsun, ülkede kriz var gibi sözlerle engel olmaya çalışabilir. Bu konuda yapmanız gereken en önemli şey şu olmalı. Özgüveninizi asla kaybetmemelisiniz. Bundan sonrası ise çorap söküğü gibi gelecektir.

Keyifle kalın, sağlıcakla kalın…

Yazar: ishana

2014 yılından beri keyifle.net sitesinin hem yazarı, hem yöneticisi olan ishana, bilişim teknolojileri alanında 1995 yılından beri eğitimler vermektedir.

5 thoughts on “Özgüven ve Girişimcilik

  murat

  (4 Şubat 2017 - 09:44)

  Risksiz yüksek kazançta hayaldir. Bu da bir gerçek. İnsanların çoğu hayal kurar ama kimse riske giripte girişimcilik yapamaz.

  modam

  (4 Şubat 2017 - 11:32)

  Zaten bir girişimcinin özgüveni yoksa büyük sorunlar yaşayacaktır. O nedenle bu yazıyı iyi anlamak gerekir.

  Orakcı Blog

  (11 Şubat 2017 - 11:30)

  Girişimci bi insan olmak için özgüven kesinlikle önemlidir zaten. Makale çok güzel olmuş emeğine sağlık kardeşim.

   ishana

   (11 Şubat 2017 - 17:07)

   teşekkürler. girişimcilik, inovasyon konularında çeşitli yerlerde birifingler vermiştim. bilgilerimi ve deneyimlerimi diğer insanlarla paylaşmak oldukça eğlenceli.

  Ballı Soprano

  (20 Mart 2017 - 14:09)

  Girişimcilikte özgüven ve cesaret esas olmakla beraber yatırım da çok önemli. Melek yatırıcımların kapısı çalınmalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.