11. Nesil Toyota Corolla

Geçmişten günümüze Toyota Corolla

Ünlü Japon üretici Toyota tarafından 1966 yılından beri üretilen Toyota Corolla kompakt segment olarak da anılan C segmenti bir otomobil. Kendim de 2009 model bir Toyota Corolla kullanıcısı olarak bu araçların hayranlarından birisiyim. Bu yazımda sizlere Toyota Corolla hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

1. Nesil Toyota Corolla

1966 yılından günümüze toplam 11 nesildir üretilen bu otomobil 32 milyondan fazla satılarak dünyanın en fazla satılan otomobili unvanını da hiçbir otomobile kaptırmamakta.

2. Nesil Toyota Corolla

Karoseri Seçenekleri

2007 yılı içerisinde hem 9 hem de 10.nesli satılan Corolla ; sedan, station wagon ( diğerismi ile Corolla Family), hatcback (yeni adı Auris) ve minivan (Corolla Verso) şeklinde 4 farklı karoseri tipinde üretilmekte. 2011 yılında ise 10. nesil makyajlanarak üretimine devam etti ve 2013 yılında 11. nesil satışa sunuldu.

6. Nesil Toyota Corolla

Toyota Corolla Motor Seçenekleri

Özellikle sorunsuzluğu ile bilinen Toyota Corolla genel olarak 1.33 Dual VVT-i (Benzin), 1.6 Valvematic (Benzin) ve 1.4D-4D (Dizel) olmak üzere üç farklı motor seçeneği ile satışa sunulmakta.

Günümüzde Opsiyonel olarak Life, Touch, Active, Advance ve Premium olarak 5 farklı donanım seçeneğiyle satılmakta ve düz vites seçeneğinin yanında, MultiMode vites seçeneği de mevcuttur.

F1 vites olarak ta anılan MultiMode vites seçeneği de zamanla gelişim göstermiş 6 ileri seçeneği ileperformansa katkı sağlamaya devam etmiştir.

 

7. Nesil Toyota Corolla
Ülkemiz de dahil olmak üzere 12 farklı ülkede üretim ve montajı devam eden Toyota Corolla; (Arifiye, Sakarya, Türkiye, Japonya, Brezilya (Indaiatuba, São Paulo),Kanada (Cambridge, Ontario), Çin (Tianjin), Hindistan (Bangalore), Pakistan, Güney Afrika (Durban), Tayvan, Tayland, Vietnam, Venezuela.) Dünya otomobili ünvanını alsa yeridir.

10. Nesil Toyota Corolla

Bir başka yazıda buluşmak üzere Keyifle kalın.

 

Toyota Corolla MMT Otomatik Şanzıman Titreme Sorunu başlıklı yazıyı buradan okuyabilirsiniz.

Yazar: ishana

2014 yılından beri keyifle.net sitesinin hem yazarı, hem yöneticisi olan ishana, bilişim teknolojileri alanında 1995 yılından beri eğitimler vermektedir.

7 thoughts on “Geçmişten günümüze Toyota Corolla

  Kerim Öz

  (25 Ekim 2017 - 09:38)

  Uzun yıllardır Toyota kullanıyorum. 1996 yılından beri . yağ eksiltme, motor yakma, vb hiç bir şey yaşamadım. bakımlarını yap, bin…

  Haberinbasi

  (29 Ekim 2017 - 04:49)

  İlk corolla ile son üretilen arasında çok büyük fark var. Paylaşım için teşekkürler

  Ballı Soprano

  (7 Aralık 2017 - 14:06)

  Ne kadar çok gelişim göstermiş hakikaten, şu anki çok şık gerçekten.

   ishana

   (7 Aralık 2017 - 18:50)

   Toyota başlı başına bir ekoldür. 2. Dünya savaşından sonra Amerika’yı yenmenin yolunu sanayi ve teknolojiyi Amerika’daki satarak bulmuşlardır. Hemen hemen dünyanın her ülkesinde sanayi ve teknoloji ürünlerini satabilmişlerdir. Örnek alınacak hikayeler de bu yüzden Japonya’dan çıkar çoğunlukla.

  aylin

  (2 Ocak 2018 - 02:03)

  Toyota Auris kullanıyorum. Şehir içinde kullanımı hem rahat hem de tasarruflu bir araç. bu kadar acemi olmama rağmen bir türlü bozamıyorum.

  şakir eryaman

  (10 Ocak 2018 - 16:15)

  Toyota Avensis daha nitelikli bir modeli Toyotanın bence Avensis kullanmalı,

  can sahar

  (12 Ağustos 2018 - 23:16)

  Toyota’nın daha yakın tarihli bşir marka olduğunu sanıyordum. 1966 yılından beri üretildiğini görünce şaşırdım. Toyota Japonların en büyük otomobil markası, yıllardır dünyanın en çok satan arabaları listesinde ilk üçte yer alır. Bu klasik modelleri görmek ve yazıda yer alan detayları okumak hem keyifli hem güzel oldu.

  Yine güzel bir keyifle.net yazısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.