Fren Diskleri Tornaya

Fren Diskleri Tornaya

Merhaba Değerli okuyucularım. Uzun süredir otomobiller konusunda yeni bir deneyimimi paylamamıştım. Bugünlerde yaşadığım sorunlardan birini sizlerle paylaşmak istiyorum. 2009 Toyota Corolla Dizel Otomatik bir otomobil kullanıyorum son bir yıldır. Belki önceki yazılarımdan biliyorsunuzdur En yüksek modelli arabam bu Toyota. Daha önce en yüksek 2005 model Opel Meriva kullanmıştım ve onunla ilgili yaşadığım sorunu da burada paylaşmıştım.

Toyota 1 yıldır bende yapmış olduğum ufak şehir içi kazalardan başka herhangi bir sorunum olmadı. 1 kez yağ değişimi yaptım.  Araç 77 000 km’de ve herhangi bir sorunum yok. Bir iki ay önce kış başlamadan balata değişimi de yapayım dedim. Ön ve arka balataları satın alıp sürekli gittiğim servise doğru yola koyuldum. Malzemeleri alan usta hemen değişime başladı. Ön ve arka fren balatalarını değiştirdikten sonra “tamam hocam artık gidebilirsin. Bir iki gün frenler az tutabilir. Dikkatli ol” dedi. Ben de bu bir iki gün içerisinde oldukça sakin bir şekilde aracımı kullanmaya devam ettim. Bu arada her fren yaptığımda frenlerde ötme oluyordu. Balataların yeni olmasındandır dedim ve geçiştirdim. En son balataların Çin Malı olabileceği konusunda arkadaşlarımın uyarısı ile satın aldığım firmaya gittim.

Fren Diskleri Tornaya

Hemen balataları nasıl değiştirdiklerini sordular. Ben de eskileri çıkarıp yenileri taktıklarını ilettim. Parçacı “hocam diskleri tornacıya götürmemişsin” dedi.  Ben de eski ustalara sordum ve bana verdikleri cevaplar karşısında oldukça şaşırdım. Fren balataları değiştiği zaman disklerin tornacıya gönderilip tornalama/ taşlama işleminden geçirilmesi ve daha sonra da yüksek hızda honlama dediğimiz işlemden geçirilmesi gerektiğini söylediler. Daha önce ki araçlarımda bir iki kere balata değişimi yapmıştım ve bu ötmeden muzdarip olmuştum.

Siz siz olun balata değişimi esnasında ustanızdan diskleri tornalatmaya göndermesini isteyin. Belki biraz fazla maliyeti olur ama sizin güvenliğiniz için bu önemli. Hem de fren performansınız artar hem de daha az masrafınız olur.  Fren bakımlarınızı yaparken fren hortumlarını ve yağ miktarını da kontrol ettirmeyi unutmayın.

Bir başka yazımızda görüşmek dileği ile. Kalın sağlıcakla…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*