Eski Bilgisayarının Performansından Memnun Olmayanlar Dikkat!
Eski Bilgisayarının Performansından Memnun Olmayanlar Dikkat!

Merhaba değerli okuyucularım. Bilişim ürünlerini kullananlar bilirler ki yeni yazılımlar demek daha fazla donanım gücü isteyen bilgisayarlar demektir. Bununla birlikte daha güçlü donanımlar da daha fazla para harcanması demektir.

Bilgisayar donanımları temin edilirken yapılacak işlerin ihtiyaç duyduğumuz güçten daha fazlasını sağlayan donanımlar alırız.  Bunun sebebi ise bilgisayar donanımlarını araba veya ev gibi düşünmemizden kaynaklanıyor galiba. Bilgisayar gibi elektronik aletler sürekli elektrik ile haşır neşirler. Bu durumda da diğer birçok araç gerece göre daya çabuk eskiyorlar veya demode oluyorlar.  Ayrıca yazılım üreticileri de rahat durmuyor ve daha fazla güç veya hız isteyen yazılımlar üretiyorlar.

Eğer eski bir bilgisayarınız varsa onu değiştirmeden önce daha ekonomik yöntemlerle onu daha hızlı yapmanın yollarını araştırmalısınız. Bu yazıda size birkaç tüyo vereceğim.

Eski bilgisayarlarda performans artırmaÖNCE SSD

Bir bilgisayarın hızı en yavaş donanıma göre belirlenir. Bu da eğer mekanik bir disk kullanıyorsanız sabit diskinizdir. Mekanik Sabit diskler bilgi iletimi için mekanik hareketlerin tamamlanmasını beklemek durumundadır. Bu da onları oldukça yavaş kılar. Her ne kadar RAID bağlantı (RAID dediğimiz birden fazla diski hız veya güvenlik amacıyla bilgisayara bağlama yöntemi) olsa da hız artırmanın bir başka yolu da SSD dediğimiz tamamen hafıza entegreleri üzerine bilgi yazma sistemi ile çalışan disklerin kullanılmasıdır.

SSD diskler hem daha az enerji tüketimler hem de mekanik disklere göre 10 kata kadar daha hızlıdırlar. Ayrıca veri darbeler karşısında daha dayanıklıdırlar. Bilgisayarınızın yavaşladığını ve donanımsal bir güncelleme yapmanız gerektiğini düşünüyorsanız SSD disk takmayı ilk sıraya almalısınız.

Bir örnek vermek gerekirse üzerinde 500 GB WD marka sabit disk olan Packard Bell dizüstü bilgisayarımı aşırı yavaşlığından dolayı değiştirmek istiyordum. Bir arkadaşımın teknik servisinde kullandığı SSD diski vermesi ve bilgisayarda denememle fikrim hemen değişti. Üzerindeki batarya da 15 gibi bir süre dayanabiliyordu. Ancak SSD disk ile bu süre de 30 dakikaya yaklaştı. Ben de hemen 240 GB lık bir SSD alarak sisteminin hızını artırdım Ayrıca bellek yükseltmesine de ihtiyaç kalmadı.

Bellek Artırımı

SONRA BELLEK

Elbette SSD kullanmak sizi kesmiyorsa belleklerinizi artırmayı düşünebilirsiniz. Bilgisayarların anakartları uzun süredir Dual Channel teknolojisini desteklemekte. Bu da aynı marka, model ve kapasite 2 adet bellek modülü kullanarak oldukça iyi bir performans artırımı yapabileceğinize işarettir. Ama önce SSD disk takmayı unutmayın.

Donanımsal olarak sisteminiz hazırsa, temiz ve gereksiz yazılımlardan arınmış bir işletim sistemi kurulumu sizi uzun süre sorunsuz ve performanslı bir bilgisayar deneyimine kavuşturacaktır.

Keyifle ve sağlıcakla kalın.
4 yorum

  1. SSD gerçekten hız konusunda çok fark ediyor. Çöp olan haşat bilgisayarıma SSD bağlayınca sıfır bilgisayar gibi hızlandı. SSD gerçekten yapılmış en iyi teknoloji diyebilirim 🙂

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*