Elektrikli Araçların Petrol Fiyatları Üzerindeki Etkisi
Elektrikli Araçların Petrol Fiyatları Üzerindeki Etkisi

Günümüzde hızla gelişen teknoloji sayesinde elektrikli araçların batarya performansları arttı. Bununla birlikte elektrikli araçların kullanım oranı da hız kesmeden yükseliyor. Bu hızla giderse 6-7 yıl içerisinde ham petrol fiyatları 10 Dolar seviyesine inecek gibi görünüyor. Bu yazımda elektrikli araçların petrol fiyatları üzerindeki etkisi  konusunu anlatmaya çalışacağım.

Günümüzde Toyota, Tesla, BMW, Volvo gibi büyük firmaların elektrikli araçlar ile ilgili haberleri okumuş veya duymuşsunuzdur. Avrupa Birliği ülkeleri de emisyon değerlerini giderek düşürülmesi konusunda üreticileri zorlamakta. Bununla birlikte fosil yakıtların insan sağlığına olumsuz etkileri zaten yıllardır dile getiriliyor. Bütün bu etkenler sonucunda elektrikli araçlara yönelim hızla devam ediyor.

Ülkemizde de birkaç yıldır yerli elektrikli otomobil çalışmaları sürüyor ve üretim sürecine doğru yaklaşılmakta. Bu konuda ülkemizin enerji konusunda dışa bağımlılığını en aza indirecek çalışmaların sürmesi sevindirici bir durum.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) in 2017 yılsonu petrol fiyat tahmini 70-80 Dolar bandında. Bununla birlikte şu anki  fiyat ise 55-58 Dolar arasında seyrediyor. Bir de başta Avrupa ülkeleri olmak üzere Dünyanın birçok ülkesinde elektrikli otomobiller teşvik ediliyor.

Petrol Verilerine Bir Göz Atalım

Yapılan açıklamalara göre küresel petrol tüketiminin yüzde 70’inin motorlu taşıtlara yönelik üretim ve tüketime gittiği belirtiliyor. Fosil yakıtlı motora sahip araç üretiminin azalmasının petrol fiyatlarını doğrudan vuracağı görüşü giderek daha da kesinleşmeye başladı.  Uzmanlar bu değişimin daha şimdiden petrol ve metal piyasalarında gözlemlenmeye başlandığını vurgulayarak yatırım dünyasının da buna tepki vereceğini duyurdu.

1 varil 159 litre ham petrol barındırıyor. Dünyada her gün 96 milyon varil petrol tüketiliyor. Ülkemizde ise günde 886 bin varil petrol kullanılmakta.

Elbette Herşey Göründüğü Gibi Değil

Pil üretiminde kullanılan temel metallerin de tüketiminin artması ilerleyen zamanlarda bu metallerin hem piyasa değerini yükseltecek hem de bulunabilirliğini azaltacak. Elektrikli otomobillerin üretim maliyetlerini yükseltecek olan bu durum belki de elektrik enerjisinin otomobil içerisinde üretilmesi için bazı teknolojilerin geliştirilmesi yönünde çalışmaların da fazlalaşmasına sebep olabilir.

Elektrikli Araçların Petrol Fiyatları Üzerindeki Etkisi

Bor madeninin hidrojen ayrıştırılmasında ve depolanmasında kullanılması ile ilgili çalışmalar, hidrojen yakıtlı araçların bir an önce sokaklarda dolaşması için gerekli. Bu çalışmaların olumlu gelişmesi, Bor madeni rezerv zengini ülkemiz için de katma değer sağlayacaktır.

Elektrikli araçların petrol fiyatları üzerindeki etkisi konusunu işlediğim bu yazımı beğendiyseniz eğer paylaşırsanız sevinirim.

Petrol Fiyatlarında Yükselişten Ne Çıkarmak Gerekiyor? başlıklı yazıyı buradan okuyabilirsiniz.

Sağlıkla, Keyifle ve Mutlulukla kalın.
7 yorum

  1. elektrik üretim maliyetlerini de düşürelim. elektrikli otomobil dönüşümlerini gerçekleştirelim ve dışa bağımlılığımızı azaltalım. Ülkemiz nefes alsın…

  2. petfol fiyatlarının düşmesi veya yükselmesinde öte, ABD gibi ekonomiye küresel boyutta etki eden bir ülkenin petrol ithalatçısı konumundan petrol üreticisi konumuna gelmesi piyasanın gidişatını olumsuz etkiler diye düşünüyorum bununla birlikte elektrikli araçların kullanımının artması her ne kadar iyi olsa da nakliye araçlarının fosil yakıtlarla olan ilişkileri uzun süre bitmeyecektir. Tesla nın elektrikli kamyonu bile bu dönüşümün hızlı olmasını sağlayamayacaktır.

  3. elektrik enersijisinin üretiminden çok depolanması ile ilgili sıkıntılar olmasaydı biz 100 yıl önce elektrikli oromobilleri kullanmaya başlayacaktık. Her elektrikli aracın en önemli aksamı bataryası. bunun yanında Bor Hidrür ile oksijen ve hidrojenin ayrıştırılması sonucunda su ile çalışan otomobillerin de yapılması ve yaygınlaştırılması an meselesi. fosil yakıtların eninde sonunda devri kapanacak.
    Petrol fiyatlarının dalgalanmasının en önemli etkenlerinden birisi de hayatımızda bir çok alanda kullanılan petrokimya ürünlerinin kullanım sıklığı. bu konuda alternatifi olmadıktan sonra petrol halen vazgeçilmez bir madde olacaktır.

    • bence elektrikli araç maliyetleri ilerleyen günlerde daha da düşecektir. enerjinin depolanma sorununu çözdükleri anda bir otomobilin belki de 1 yıl boyunca ihtiyacı olan enerjiyi avuç içi kadar küçük bir alana güvenle depolamayı gerçekleştireceklerdir. böylelikle enerji sorunu çözülecek ve araçların da bakım masrafları minimuma inecektir.

  4. Tesla markasını bu konuda takdir ediyorum, elektrikli araç üretimine öncü oldular. Şu an tır bile yapıyorlar. elektrikli araçlar arttıkça petrol fiyatları ve kullanımı düşecek. İşallah akaryakıt fiyatlarını takip ettiğimiz günler hayal olacak. Son zamlardan sonra arabayla bir yere gitmek gerçekten lüks oldu.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*