Egzoz nedir? Neden egzoz bakımı yapılmalıdır?

Merhaba. Bu yazımda sizlere bir otomobilin en önemli parçalarından birisi olan egzozdan bahsedeceğim. Egzoz motorun çıkardığı gürültüyü bir miktar azaltmak amacı ile kullanılan bir parça. Bunu içyapısında bulunan susturucu odalar ve sesi engelleme teknikleri ile yapıyor. Fakat görevi sadece bu kadar mı?

Aslında egzozun bölümlerinden birisi de sayılan katalitik konvektör motorun çıkış manifoldundan gelen zehirli gazları kimyasal reaksiyona sokarak hapseden ve aracın istenilen emisyon değerlerine indirgeyen önemli parçalardan birisi. Buna bağlı olarak katalitik konvektör içerdiği kimyasallar bakımından en pahalı bölümlerden birisi. Bazı ustalar katalitik konvektörü performansı artırmak için söküyorlar. 1-2 hp güç için aracın ve çevrenin sağlığını tehlikeye atıyorlar.

Egzoz aracın boşaltım sistemidir. Sağlıklı bir boşaltım sistemi diğer parçaların da sağlıklı çalışmasına yardımcı olur. Delik olmayan, tıkalı olamayan yani sağlıklı bir egzoz sistemi atık gazların sağlıklı bir şekilde motordan uzaklaştırılmasına, motorun sağlıklı çalışmasına, çevreyi ve kullanıcıyı rahatsız edici seslerin önlenmesine yardımcı olmaktadır.

Otomobillerde doğru egzoz seçimi ve uygulaması, uzun vadede yakıt tasarrufu sağlamakta ve aracın çekişi artmaktadır. Egzoz aslında uygulamada uzmanlık gerektiren önemli bir parçadır. Aracın altında gizli olması kullanıcılar tarafından en fazla ihmal edilen parça olmasına sebep olmaktadır. Bu da ilerleyen süreçte istenmeyen sorunlara sebep olmaktadır. Egzozda önemli olan sadece katalitik konvektör değildir. Orta ve arka susturucular, egzoz bağlantı lastiklerinin doğru takılması, Egzozda kullanılan malzemenin kalitesi de önemli unsurlardır. “Aracın altında nasıl olsa, ucuzunu tak geç, yeter ki ses kesilsin.” şeklindeki düşünceler yüzünden ülkemizde bir çok araç orijinal egzozu haricinde bir egzoz ile donatılmış ve hatalı montajlar ile de motora zarar veren durumlara yol açılmıştır.

Egzoz muayenesini yılda en az 1 kez bir ustaya yaptırmalı ve değişmesi gerektiğinde geç kalmadan değiştirmelidir. Çürümüş veya delinmiş egzozların kaynak yapılarak onarılması yeterli olmamaktadır. Sürekli şehir içi kısa mesafe çalışan araçların ara sıra uzun mesafe yol yaparak egzoz ve motor aksamındaki kurumlanmayı gidermeleri sağlıklı olacaktır. Sık sık gözle kontrolleri eksik etmemeli, herhangi bir darbe sonucunda ustaya kontrol ettirilmelidir.

Herkese sağlıklı ve iyi sürüşler…