Eğitim Bilim mi Yoksa Sanat mı?

Eğitim bilim mi yokda sanat mı ?

Eğitim bilim mi yoksa sanat mı tartışması yüzyıllardır tartışılagelen bir konu. Aslında eğitim sistemini incelediğinizde cevabını az çok anlayabilirsiniz. Eğitim doğumdan ölüme devam eden bir süreç. Bu süreçte birey görerek, dinleyerek, hissederek, anlatarak öğreniyor ve öğretiyor. Bununla birlikte eğitim hayatta olmazsa olmaz bir süreç ve bu süreci yaşamayan yok. Mantıklı olan bu süreci incelerken bilim bu işin neresinde sorusuna cevap verebilmek.

Eğitim ifadesini teknik olarak ele aldığımızda eğitim sürecinin her safhası bilim adamları tarafından ele alınmış ve analiz edilmiştir. Eğitim ile binlerce farklı kitap yazılmış ve materyal olarak ta kullanılmıştır. Eğitimde onlarca akım ortaya konmuş ve bilimsel olarak uygulanmıştır. Bu yönüyle eğitim bir bilimdir ve araştırmaya, incelemeye ve bilimsel birçok veri ortaya dökmeye meyillidir.

Eğitimin sanat olduğunun ispatı ise uygulanmasında gizlidir. Siz ne kadar bilimsel olarak bütün donelere sahip te olsanız, bu doneleri uygulama yeteneğiniz yoksa ürün istediğiniz gibi olmayacaktır. Bununla birlikte eğitimci yetenekli olmalı, yeterli bilgiye sahip olmasa bile bilginin nasıl elde edileceğini bilmelidir. Bu sanatsal yeteneği gösteremeyenler başarılı olamamaktadır zaten. Bu yönüyle ele alındığında ise eğitim sanattır.

Eğitim hakkında söylenebilecek oldukça fazla söz var aslında. Eğitim sosyalliktir. Eğitim bireyseldir, Eğitim kapitalizmdir. Eğitim milliyetçidir. Yukarıda da belirttiğim gibi eğitimi her yönüyle incelemek ve tamamen analiz etmek gibi ir şansımız yok. Sürekli değişen parametreleri ile bilimsel yanı daha baskın gibi. Eskiden sanatçısı fazla olan eğitimin günümüzde aynı performansı gösterebilecek neferleri yok kadar az.  Hal böyleyken bile umudu kaybetmeden Eğitim bilimini sanatsal olarak uygulayacak neferlerin bir an önce eğitim sisteminde aktif olarak görülmesi dileği ile.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*