Dürüst müsünüz?

Dürüst müsünüz?

Çocuklarıma karşı hep dürüst olmaya çalışmışımdır. En azından benden bir talepte bulunduklarında yapıp yapamayacağımı dürüst bir şekilde ifade edip onları beklentiye sokmak beni hep rahatsız etmiştir.

Aslında çocuklarımızın gelişim döneminde bizlerin iyi veya kötü davranışlarını örnek aldıklarını çocuk gelişimi uzmanları sürekli olarak açıklıyorlar.  Bu konuda bizim yapmamız gereken onlarda görmek istediğimiz davranışları sergilemek.

Çocuklarımızın bazı davranışlarından rahatsız oluyorsak eğer önce kendi davranışlarımızı değiştirmemizi de belirtiyor çocuk gelişim uzmanları. Bu konuda da oldukça fazla çalışmamız gerekiyor.

Elbette bu konular hemen bir kere de çözüme ulaşacak konular değil. Herkesin kötü demeyelim de başka insanlara göre olumsuz bazı davranışları olabilir. Bu davranışların çocuklarımıza sirayet etmesini engellemek için kendimizi geliştirmeyi öğrenmeliyiz.

Geçen hafta oğlum ile sohbet ederken benim davranışlarımı sürekli eleştirdiğini fark ettim. Bu davranışını düşünürken bazı arkadaşlarımın benim eleştirel yaklaşımlarımdan rahatsız olduklarını defalarca söyledikleri aklıma geldi. Ve kendi davranışımı oğlumda görmeye benim tahammülüm yoktu.

O anda arkadaşlarımın neler hissettiğini daha iyi anladım. Artık konuşmalarıma daha fazla dikkat ediyorum. Böylelikle hem başkalarını üzmüyorum hem de kendimi strese sokmuyorum. Eve daha mutlu gidiyorum.

Dürüstlük gibi diğer davranışlar da çocuklarımıza bizden bulaşan durumlar. Onların daha sağlıklı bir düşünce sisteminde yetişmelerini sağlamak için çok okumalı ve bu okuduğumuz ve elde ettiğimiz bilgileri aktarmalıyız. Bilgi paylaştıkça çoğalır.

7 yorum

  1. Başkalarının düşüncelerini dinlemek ve kelimelerin arasından doğruları yanlışları ayırıp öyle karar vermek gerek, bu kişi çocuğumuzda olsa. Genelde bütün babalar öyle öğretmen babalar diyeyim 🙂 Gayet güzel bir konuya değinmişsiniz umarım diğer babalarda okur bu yazınısı 🙂

  2. bu yazınız samimiyet kokuyar çok teşekkürler bende eleştirici bir adamımdır. Fakat eleştiri güzeldir çocuğunuz yani kısaca çocuk olduğu için abartıya kaçmış olabilir görürken ilerde düzeleceğine eminim eleştirmekten asla vazgeçmeyi

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*