Dünyanın Kabadayısı Amerika

Dünyanın Kabadayısı Amerika

Tarihi, Amerika kıtasının keşfinden beri katliamlar, hırsızlıklar, soykırım, iç savaş, kölelik, terör, sömürgecilik ve benzeri bütün şiddet içeren kelimeler ile dolu olan Amerika Birleşik Devletleri günümüzde Dünyanın Kabadayısı rolünü yürütmeye devam ediyor.

Irak, Afganistan, Suriye, Kore, Vietnam, Küba, Libya, Lübnan gibi ülkelerin doğrudan, diğerlerinin ise dolayı olarak bu kabadayının hışmından nasibini aldığını yakın tarihten biliyoruz. Dünyanın ta öbür ucunda bulunan bir ülkenin diğer ucundaki ülkelere sataşmasının mantığını anlamak oldukça güç.

Ülkemizin içinde bulunduğu uluslararası paradoksun beni duygusal olarak etkilediğini düşünmeniz normal. Elbette bir insan olarak etkilenmemek elde değil.

Bununla birlikte ülkemizde sadece Amerika değil Almanya, Fransa, İtalya, İngiltere ve diğer ülkelerin geçmişte oynadığı oyunları da unutmamak lazım.  1. ve 2.dünya savaşlarında ülkemizin sürüklendiği kaosu, oynanan oyunları, kaybedilen toprakları, savaşlarda verilen şehitleri düşündüğümüzde ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.

İnsanın tarihini okuması çok önemli. Geçmişte yaşanılan olaylardan ders çıkarması ve aynı hatalara düşmemesi ise zekâ gerektiriyor. Bir toplum eğer geçmişinden ders alacak zekâya sahipse o zaman gerçekten gelecekten korkmasına gerek kalmayacaktır. Çünkü tarih tekerrürden ibarettir.

Dünyanın kabadayısı var diye de susmak ve boyun eğmek bizim milletimizin pek te alışık olduğu bir durum değil. Elbette geçmişinde birçok ülke kurmuş, birçok krizden kurtulmuş, anlı şanlı nice savaşlar kazanmış bir milletin bu kabadayıya dur demesi, sesini çıkarması, ülkesinin birlik ve beraberliği için bütün Avrupa’yı karşısına alması da beklenen bir davranış olacaktır.

Ülkemde eğitim alan akademisyenlerin, sanatçıların, öğretmenlerin, iş adamlarının anlayacağınız her kesin elini taşın altına koyması gerekiyor. Ülkemin gelişmesi, güçlü olması, onurunu, şerefini koruması için toplumumuzun her zamandan daha fazla kenetlenmesi gerekiyor.

Ülkemizin yeniden işgali, bölünmesi planları yeniden gündemde. Komplo teorisi olarak düşünebilirsiniz. Ama bu planlar hiçbir zaman gündemden düşmedi. Belki de Dünyanın Kabadayısı birilerinin Dur demesini bekliyor.

Keyifle Kalın.

Yazar: ishana

2014 yılından beri keyifle.net sitesinin hem yazarı, hem yöneticisi olan ishana, bilişim teknolojileri alanında 1995 yılından beri eğitimler vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.