Duman Makinesi E-Sigaralar

e-sigaralar

Duman Makinesi deyimini ilk defa ben mi kullanıyorum bilmiyorum ama e-sigaralar gerçekten birer duman makinesi. Sigara ve benzere her türlü keyif verici maddeye karşıyım ama kardeşim e-sigaranın dumanını her üflediğinde ben de farklı bir haz bırakmıyor değil.

E-sigara ülkemizde satışı yasak olan bir cihaz. Kısaca nargilenin pillisi diyerek de tanımlanabilir. Bununla birlikte her ne kadar ülkemizde ticareti yasak olsa da oldukça geniş bir kullanım alanı ve kendi sosyal medya desteği mevcut.

Bu arada e-sigara cihaz, pil, coil, likit gibi terimleri de günlük hayatımıza katmış durumda. Hatta likit üreten ve likit ticaretinden oldukça iyi gelir elde edenler bile mevcut. Sosyal medyadan aratırsanız eğer e-sigara dumancılarının videolarının ne kadar eğlenceli olduğunu fark edebilirsiniz.

Belki ciğerler için zararlı olan katran ve benzeri maddeler e-sigaralarda yok ama daha başka zaralı maddelerin vücuda etki ettiği de malum. Kardeşim birkaç farklı cihazı farklı zamanlarda kullanmış ve normal sigaradan daha az zararlı olduğu konusunda ısrarcıydı.

Nikotin denen maddenin e-sigara  likitinde bulunması ne kadar zararlı olduğunu ayrıca gösteriyor. Elbette bu konuda isteyen istediğini yapabilir, eleştirmeye veya kınamaya niyetimiz yok.

Fakat zararlı alışkanlık, zararlı alışkanlıktır. Bu konuda insanlarımızın kendi sağlıklarını tehlikeye atmamaları konusunda dileklerimiz devam etmekte.

Sağlıkla ve Keyifle bir yaşam sürmeniz dileği ile.

6 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*