Dizel Motorun Sonu mu Geliyor?

Gün geçmiyor ki otomotiv endüstrisinde yakıt sistemleri ile ilgili yeni bir haber çıkmasın. Bu haberlerin bazıları iyi olsa da hele bazıları var ki insanı otomobile binmekten soğutuyor. Almanya’da Stuttgart Yerel mahkemesinin aldığı 2018’den itibaren dizel otomobillerin trafiğe çıkmasının yasaklanması kararı Avrupa’da Dizel Motorun Sonu mu Geliyor? sorusunun daha yüksek sorulmasına sebep oluyor.

Volkswagen firmasının emisyon skandalından sonra Avrupa ülkelerinde de yapılan tetkikler sonrasında bazı önleyici tedbirler alınması karara bağlanmıştı. Daha sonra Mercedes- Benz başta olmak üzere birçok firma elektrikli ve hibrit modellerin araştırmalarına hız vermiş ve peş peşe ilerleyen yıllarda tamamen elektrikli otomobiller üreteceklerini bildirmişlerdi.

Elbette firmalar bu ilerleyen zamanlarda bu açıklamaların ne kadar arkasında dururlar bilemem ama Enerji piyasasının kabadayılarının baskılarına dayanabilecekler mi göreceğiz.

Dizel Motor Nedir?

Dize motor 1876 yılında Otto’nun benzinli motoru icat etmesinden sonra 1878 yılında Rudolf tarafından icat edilmiş ve kullanılmaya başlamıştır. Ta o zamandan beri dizel motorlar gürültülü ve kirli çalışmaktadır.

Dizel motorların özelliklerinden en önemlisi de daha az yakıt ile daha fazla güç üretebilmesidir. Bu yüzden nakliyecilik sektöründe dizel vazgeçilmez olarak görülmektedir. Dizel motorlu bir araç aynı miktarda yakıt deposuna sahip emsallerinden daha uzun bir menzile sahiptir. İşte bu yüzden günümüzde dizel araçlar daha yoğun kullanılmaktadır.

 

Neden Dizel Araçların Bakım Masrafları Fazla? başlıklı yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

 

Özellikle ticari kullanım amacı ile tercih edilen dizel motorlu araçların satış fiyatları da benzinli olanlardan daha pahalıdır.

Dizel Motorun Sonu mu Geliyor?

Alman şehirlerinin dizel araçları yasaklama yetkisine kavuşmasından çok kısa bir süre sonra Roma Belediye Başkanı’ndan da dizel araçlar için kötü bir haber geldi. Buna göre, İtalya’nın başkenti 2024’e kadar tüm dizel araçlara yasak getirecek.  Bu tür haberlerin zamanla duyulması oldukça olağan.

Dizel motorların havaya saldıkları partiküller zamanla canlıların akciğerlerinde deformasyona sebep oluyor. Her ne kadar yeni nesil dizel araçlarda partikül filtreleri olsa da filtre olmayan araç sayısı da azımsanamayacak kadar çok.

Eski dizel araçların revize edilerek çevreci hale getirilmesi önerisine de sıcak bakmayan Avrupa Dizeli tamamen hayatlarından çıkarmayı planlıyor. “İnsan sağlığı otomobil kullanıcılarının ekonomilerinden daha önemlidir” , diyerek net bir duruş sergileyen Avrupa’nın bu tavrını acaba ülkemizin yetkilileri de gösterebilecekler mi zamanla göreceğiz.

Gerçi Volkswagen skandalından sonra herhangi bir açıklama yapılmadı veya önlem alınmadı ama gelecekten umutluyuz.

Şimdiden ülkemizin üreteceği elektrikli otomobillerin ülkemizdeki insanların hem bütçelerini hem de sağlıklarını koruması ve ülkemiz adına hayırlı olmasını dilerim. Keyifle kalın.