denize düşen neden yılana sarılır

Denize Düşen Neden Yılana Sarılır?

Merhaba değerli okurlar.

Aslında denize düşen çırpınmasa suyun üstünde duracak lakin psikolojik bir durum mudur nedir bilmiyorum, denize düşen kendini hep aşağıya doğru çekiyor. Hal böyle olunca da yakınındaki her şeye sarılıyor ve kurtulmayı bekliyor.

İnsanlar hayatları boyunca hep mutlu, eğlenceli, güzel anlar yaşamazlar. İster istemez ekonomik veya psikolojik bir kriz yaşarlar. Arkadaş çevresinde, ailede, bankada, işyerinde, anlayacağınız her yerde her dönemde bu krizlerle karşılaşan insanoğlu kurtulmak veya düzeltmek adına savunma mekanizmaları geliştirirler. Bu canlıların yaratılışında vardır.

Örneğin ekonomik olarak sıkıntıları olan bir birey borçlarını ödemek ve bir yandan da geçimini sürdürmek için bankadan kredi kullanma yoluna gitmektedir. Zaten borçlarını ödemekte zorlanması kişinin denize düşme eylemi olarak, bankadan kredi kullanması ise yılana sarılma eylemi olarak nitelendirilebilir.

Yine psikolojik açmazlar yaşayan bir bireyin kendini sigara, içki ya da madde kullanımına kanalize etmesi de bu atasözüne örnek bir durumdur.

Burada insanların en başta ruh hallerinin pozitif durumda olması, ekonomik sorunlarını gidermeleri konusunda çevrelerinden destek bulmaları gibi olumlu durumlar yılanın denize inmesine engel teşkil eder.  Bu durumlarda bireylerin birbirlerine destek olabilecekleri sivil toplum kuruluşlarının toplum içinde yeterince yapılanmış olup olmaması da toplumun bu konuda gelişmişlik düzeyini göstermektedir.

Birazcık cebi para gören hemen ev yada arabasını borç ile değiştiriyor. Ya da ödeyemeyeceği düzeyde borçlanıyor insanlar. Bu konuda insanların bu davranışlarının devlet tarafından bazı önlemlerle kısıtlanması, bunun yanında yukarda bahsettiğimiz sivil toplum kuruluşlarının aktif çalışması da toplumumuza bu konuda yardımcı olacaktır.

O zaman neymiş? Denize düşerseniz eğer yüzmeyi bilmiyorsanız eğer hemen yılana sarılmayacak en azından yerimizde durabilmek için fazla çırpınmadan ellerimizi açıp sırt üstü durmayı deneyecekmişiz. Çevremizden sonuna kadar destek alabilmek için çabalayacak, bu konuda gururu, bencilliği, kibri bırakacakmışız.

İşte denize düşen yılana sarılır atasözünü atalarımız boşuna dememiş. Herkese keyifli günler.

Yazar: ishana

2014 yılından beri keyifle.net sitesinin hem yazarı, hem yöneticisi olan ishana, bilişim teknolojileri alanında 1995 yılından beri eğitimler vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.