Toyota Corolla’mın 80000 bakımı

Toyota Corolla

Merhaba. Uzun süredir otomobil kategorisinde paylaşımda bulunmadığımı fark ettim bu yazıyı yazarken. Belki de uzun süredir otomobil değiştirmediğim içindir diye düşünüyorum. Yaklaşık 2 yıldır 2009 model Toyota Corolla kullanıyoruz ailece ve oldukça memnunuz. Yakıtı olsun, rahat kullanımı olun, sorunsuzluğu olsun bizi oldukça memnun ediyor. Aldığımdan beri yaklaşık 20000 km yol yaptık ve aracın 2 defa bakımını yaptırdım.

İlk bakımı 70000 km bakımı idi. Bu bakımda rutin olarak yağ, yağ filtresi, polen filtresi, motor hava filtresi değişmişti. En son 80000 km bakımında ise yakıt filtresi ve şanzıman yağının değişmesi gerektiğini servisten öğrendim ve şanzıman yağı için servise gitmeye karar verdim. Yağ, yağ filtresi, hava ve polen filtreleri ile yakıt filtresini eski servisimde değiştirdikten bir iki hafta sonra günübirlik tatil için gittiğim Antalya’da Toyota ESAY Yetkili serviste aracımı sadece şanzıman yağı değişimi için servise soktum.  Daha önce telefonla görüştüğüm Eyüp Bey servis esnasında yapılacakları anlattı ve istersem arabanın başında bekleyebileceğimi belirtti. Ben giderken kayınpederim ve oğlumla gitmiştim. Bekleme salonunda oturmayı tercih ettik.

Bekleme salonu derken çay ve kahve otomatı, oyun konsolu, taze meyve, çocuklar için çizgi film alanı, sınırsız internet ve istediğiniz kanalı izleyebileceğiniz TV. Aslında bir iki saati oldukça sağlıklı bir şekilde geçirmek için oldukça iyi düşünülmüş ve tasarlanmış bir konsept. Anladığım kadarıyla bütün Toyota servislerinde konsept aynı.

Aracımın son testini ve teslimi yapan Bilal Bey’de oldukça güler yüzlü ve sevecendi. Aracın vites geçişlerinin düzeldiğini, yağ değişiminin tam zamanında olduğunu, yağın akışkanlığının bozulduğunu belirtti. Ayrıca bu bakımın oldukça önemli olduğunu belirtti. Aracımın cam otomatiklerinin ücretsiz bakımının olduğunu ve bunu da yaptıklarını belirtti.  Cam otomatiğinin bakımı için bana verilen faturada birim fiyatının 70 TL olduğunu gördüm. Ve bu hizmetin bedelsiz olarak aracıma yapılması beni oldukça memnun etti.  

Kısacası eğer modelli bir Toyota Corolla aracınız varsa, modelli aracınız olmasa bile şanzıman gibi hassas bakımlarınızı herhangi bir ustaya yaptırma konusunda hassasiyetiniz varsa o zaman aracınızı yetkili servise götürün. Yetkili servislere gitmeden önce de en az 2 arklı sevişten fiyat araştırması yapın. Keza bazı yetkili servisler paraya ve müşteriye doymuş oluyorlar.

Keyifle…

Yazar: ishana

2014 yılından beri keyifle.net sitesinin hem yazarı, hem yöneticisi olan ishana, bilişim teknolojileri alanında 1995 yılından beri eğitimler vermektedir.

3 thoughts on “Toyota Corolla’mın 80000 bakımı

  Ballı Soprano

  (8 Nisan 2017 - 22:12)

  Otomobil garantisi de satın alabilirsiniz. Yeni çıkmadı ama yeni yeni moda oldu ve oldukça iş görüyor.

  kenan_oz

  (19 Aralık 2017 - 16:20)

  yetkili servis dışında da oldukça prensipli çalışan ve yaptıkları işe önem veren, müşteri memnuniyeti konusunda hassas servisler mevcut. ben otmobilimin bakımlarını özel servise yaptırarak hem daha içime sinerek aracıma biniyorum hem de ekonomik olarak sıkıntıya düşmüyorum. Bu konuda kullanıcıların hem maddi hem de duygu durumları önemli diye düşünüyorum.

  Ceyhun Aksakal

  (5 Eylül 2018 - 11:32)

  80.000 bakımları geldiğinde triger kayışı gündeme gelir. avrupada 120.000 bakımalrında değişir ama Türkiye’de yollar kötü diye 80.000 bakımalrında konu gündeme gelir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.