Cep Telefonlarında Tasarım Nereye Doğru Gidiyor?

Günümüzün temel ihtiyaçlarından olan cep telefonlarında tasarım satın alma sebeplerinden biri. Belki de en önemlisi. Şekil dışında kullanılan materyal de cep telefonlarında tasarım konusunda üreticilerin sürekli bir yarış içinde oldukları önemli bir konu.

Tasarımda Cam Kullanımı.

Cep telefonlarının dokunmatik teknolojilerinin sağlıklı kullanılabilmesi, darbeler başta olmak üzere dış etkenlere karşı korunabilmesi için telefonun ön yüzeyi cam ile kaplanıyor. Baz üreticiler ise Cam kullanımını epeyi abartarak hem ön hem de arka yüzeyi Cam ile kaplıyorlar.

Corning Gorilla Glass

Camı pencerelerde gördüğümüz cam şeklinde düşünmek ise büyük bir hata. Çünkü Cep telefonlarında Başta CORNING firması olmak üzere dayanıklı camlar üreten ve bu teknolojilerini sürekli geliştiren firmalar mevcut. Corning firmasının Gorilla Glass teknolojisi hâlihazırda üretilen üst seviye telefonlarda olmazda olmaz bir materyal.

Metal Kasa mı, Plastik Kasa mı?

Cep telefon tasarımında ürünlerin fiyatını, görüntü kalitesini, dayanıklılığını belirleyen faktörlerden birisi de telefon kasalarının taşıyıcı iskeletinde kullanılan materyal. Sertleştirilmiş plastikten tutun Havacılık sektöründe kullanılan Alüminyuma, Dünyanın en dayanıklı metali olan Titanyumdan, sertleştirilmiş çeliğe kadar birçok materyalin telefon kasalarında kullanıldığını görebilirsiniz.

Apple Iphone X

Tasarım Şekli

Kullanılan malzemelerin sağlıklı seçilmesinden öte tasarım şekli de telefon alırken önem arzeden bir faktör. Mesela Samsung yeni telefonlarında sandviç tasarım kullanmakta. Ön ve arka cam yüzeyin ortada var olan kasa ile sandviç görüntüsü oluşturması temeline dayanan bu tasarım pek te eski değil.

Samsung Note 8

Huawei, Apple gibi büyük firmaların çok sık kullandığı yekpare metal gövde tasarımı da halen üreticiler arasında popüler olan bir tasarım şekli Bu tasarımda kasa içine doldurulan anakart ve pil ekran kapak şeklinde kullanılarak kapatılıyor. Bu tasarımda teknik servis ekranı kaldırmadan cihaza müdahale edemiyor.

Cihaz Boyutu

Günümüzde cep telefonu alırken kullanıcılar mobiliteyi de göz önünde bulunduruyorlar. En az 5” büyüklüğünde ekrana sahip telefonlar daha çok satılıyor. Elbette üreticiler telefonlarına ekran koyarken kullanıcıların daha rahat kullanmalarından çok tasarımlarına uygun ekran kullanma tarafındalar.

Apple Telefon boyutları

Ekranın kasaya oranını düşürmek için ilginç oranlarda telefon oranlarını görmekteyiz. Örneğin Samsung S8, S8+ ve Note 8 ile % 82 den daha fazla ekran kasa oranı yakalarken 16:9 formatından 18.5:9 formatına geçiş yapmış oluyor.

 

İşletim sistemi

Bir telefonu alırken telefonun kullandığı işletim sistemi de önem arzetmekte. Günümüzde telefonlarımız ile görüşmeler dışında, sosyal medya hesaplarımızı, banka hesaplarımızı daha doğrusu bir çok veriyi kontrol ediyoruz. Telefon tasarımlarında işletim sisteminin de etkisi yok değil.

Home Butonu olması veya olmaması, kapasitif olup olmadığı,  gibi etkenler de telefon tasarımlarını oldukça fazla etkilemekte. Ayrıca cep telefonları için üretilen ve artık kullanılmayan veya gözden düşen bir çok işletim sistemi mevcut. (Web-os, Tizen, Windows Mobile, Symbian )

Sizler de telefonlarınızı alırken hangi kriterlere göre aldığınızı yazının altına yorumlar kısmına eklerseniz sevinirim. İyi günler dileklerimle.