Çalışırken Canınız Sıkılıyor mu?

Eğitim ve öğretim hayatının amaçlarından birisi de iyi bir iş bulmak ve geçimini sağlamak. Bu amacın doğrultusunda okuduğumuz lise ve üniversiteyi belirliyoruz. Her ne kadar hayallerimizdeki işi yapıyor olsak da bazen canımız sıkılıyor ve bir değişiklik arıyoruz. Çalışırken Canınız Sıkılıyor mu? Başlıklı yazımda iş hayatında ufak değişiklikler ile yaptığımız işten zevk almanın yollarından bahsedeceğim.

Hayatımızı devam ettirebilmek için çalışmamız gerekiyor. Hayatında hiç çalışmamış birisi için iş hayatının cazip kısmı alınan maaş kısmı. Zaten bilinçsizce yapılan iş başvurularında işin vasfı, işyerinin nitelikleri, çalışma arkadaşları, mesai saatleri vb. şeyleri pek aranmıyor. Maaş ne kadar sorusuna cevap alınması yeterli oluyor.

Bilinçli bir iş görüşmesinde tarafların kendi şartlarını da değerlendirmeleri önemli oluyor.  Yapmak istemediğiniz veya bilmeden kabul ettiğiniz bir işte ne kadar memnun olabilirsiniz? Gerçi isteyerek ve bilerek kabul edilen işlerde de ilerleyen zamanlarda istenmeyen durumlar oluşabiliyor.

Aslında bu yazıda bu konuları eleştirmek veya bu konular hakkında tavsiyelerde bulunmak istemiyorum. Amacım çalışma ortamınızı nasıl keyifli bir hale getirebileceğimizden bahsetmek istiyorum.

Çalışma Ortamlarımızı Nasıl Keyifli Hale Getirebiliriz?

Aslında bu sorunun cevabı biraz da sizin ile ilgili? Nelerden hoşlanırsınız? Mesela müzik dinlemek, kitap okumak, resim yapmak vb. hobileriniz nedir?

Çiçekler

Hobileriniz, zevkleriniz iş yerinizi zevkli bir hale getirebilmeniz için size yardımcı olan ipuçlarını içerir. Mesela çiçeklerden hoşlanıyorsanız çalışma masanızın üzerine bir çiçek koyabilirsiniz. Çevrenizde Çiçeklere alerjisi olanlar varsa eğer minyatür saksılarda kaktüsler sizin işinizi görecektir. Kaktüslerin tozan polenleri yok ve kimseye rahatsızlık vermezler. Hem eğer çevrenizde elektronik aletler fazla ise elektromanyetik alanların etkilerini de azalttığı söyleniyor.

Müzik

Çalışma ortamınızda eğer kasvetli bir hava varsa müzik bu kasvetli havayı dağıtmak için birebirdir. Bununla birlikte müzik bir zevk işi ve çevrenizdekilerin rahatsız olmasını istemezsiniz. Çalışırken iyi bir kulaklık ile hem siz müziğinizi dinlersiniz, hem de çevrenizdekileri rahatsız etmezsiniz.

Geçenlerde hastanede müzik dinlerken ve oynarken videoları çekilen sağlık personelleri ile ilgili haberleri okumuştum.  Ben de sağlık problemleri sebebi ile bir dönem yoğun bakımda kalmak zorunda kaldım. Bilincim yerinde idi ve personelin rutin çalışmalarını gözlemlemek durumunda kaldım.

Çalışırken Canınız Sıkılıyor mu?

İçerde sorumlu personel sürekli bilinci kapalı olan hastalar ile iletişim kuramıyorlar. En az 8 saat mesailerinde kafalarını dağıtacak bireyler olmalı. Ya radyo dinleyecekler veya müzik. Ben haberi okuduğumda orada müzik dinleyen ve oynayan personelin ruh halini çok iyi anladığım için olumsuz bir durum gözlemlemedim.

Olumsuz olan durum işyerinde o personellerin videosunun basına yansıması. Bu sağlıklı bir durum değil. İnsanlar o personellerin her gün orada oynadıklarını düşünebilir.

Resim ve Renkler

Mesai alanımızın sıkıcı ortamını renklendirmek, çalışırken canımızın sıkılmasını engelleyebilir. Sevdiğiniz bir sanatçının resimlerini asabilir, duvarların renklerini daha iç açıcı renkler ile değiştirebilirsiniz.   Elbette sizinle aynı zevkleri taşıyan mesai arkadaşlarınız varsa. Bu konuda anlayışsız çalışma arkadaşlarınız varsa kendi masanızın üzerine bu resimleri koyabilir. Çalışma masanızın üzerine kaplama yapabilirsiniz. Masanız bir duvara yapışık çalışıyorsanız eğer görebileceğiniz yerlere renkli çıkartmalar ile süsleyebilirsiniz.

Çalışırken Canınız Sıkılıyor mu?

Kahve Molası

İşyerinizde mesai arkadaşlarınız ile birlikte kahve –çay molasını daha eğlenceli hale getirebilirsiniz. Mesela bir dart, tenis masası vb. küçük eğlenceli ve kısa süreli oynanabilen oyunlar çay molanızın daha zevkli geçmesini sağlayabilir. Sürekli oturarak çalışanların en büyük sıkıntılarından birisi de hareketsiz yaşamdan kaynaklanan kilo,  dolaşım bozukluğu ve eklem-kas problemleri en azından kahve aranızda kimse size uymasa bile 10 dakikalık bir yürüyüş sizi rahatlatacaktır.

İşvereniniz bu tür imkânları size karşılamak zorunda değil. Ama siz kendiniz basit oyunlar üretebilir ve küçük eğlenceler ile mesainizi daha zevkli hale getirebilirsiniz.

Çalışırken Canınız Sıkılıyor mu?

Kıyafetler

Evet, aslında belki de iş yerinde insanları sıkıntıya sokan faktörlerden birisi de iş kıyafetleri. Çalıştığınız iş yerinde kıyafet zorunluluğu yoksa -ki büyük bir motivasyon sebebidir- istediğiniz kıyafetle gidebilirsiniz.  Olsa da alacağınız kıyafetleri daha rahat olarak belirleyebilirsiniz.  Sürekli oturarak çalışıyorsanız, sizi sıkmayacak kıyafetler giyebilir, spor ayakkabılar tercih edebilirsiniz.  Mesela bir demir ocağında çalışıyorsanız veya itfaiyeci iseniz kıyafetlerinizin nitelikleri belirli ise, tercih etme şansınız yoksa buna elbette yapacak bir şey yok.

Ortam Değiştirme

İşyerinizde imkânınız varsa eğer masanızın yerini değiştirin.  Yapamıyorsanız sandalyenizi değiştirin. Eğer mesai saatleri ile ilgili sıkıntınız yoksa her gün işe farklı saatle gelebilirsiniz. Hatta bilgisayarınızı ve telefonunuzu alıp bir kafede, evde veya rahat edebileceğiniz bir yerde işinize devam edebilirsiniz. Eğer bu motivasyonunuzu artırıyorsa ve yaptığınız işten zevk alabiliyorsanız neden emekli olana kadar sürmesin ki…

 

Çalışırken Canınız Sıkılıyor mu? Başlıklı bu yazımda sizlere mesai saatlerinizi nasıl zevkli hale getirebileceğinizin tüyolarını vermeye çalıştım. Hayatını Keyifle yaşamanız dileği ile