bilişim sektörü hastalıkları

Bilişim Alanında Çalışanların Karşılaştıkları Sağlık Problemleri

Bilişim Sektörü özellikle yazılım geliştiriciler ve tasarımcılar için oldukça rahat bir sektör. Çalışma şekli olarak sürekli masa başında ve sıcak bir ortamda çalışıyor ve fiziki olarak fazla yorulmadan işinizi yapabiliyorsunuz. Bununla birlikte insan vücudunun oturma dışında yürüme, eğilme, zıplama, yatma gibi fiziki aktivitelere de ihtiyacı var. Üniversitelerde sağlık alanında bu konuda bir çok araştırmalar var. Özellikle bilişim alanında çalışanların sağlık sorunları ile ilgili tezler var. Bu konu ile tezlere scholer.google.com.tr adresinden arama yoluyla ulaşabilirsiniz.

Bu sağlık problemleri nelerdir?

Sıralamanın en başında obezite geliyor. Hareketsizlik ve sağlıksız beslenme sonucunda obezite bilişim çalışanlarının en büyük sorunlarından birisi.

Bir diğer sorun ise Hemoroit. Sürekli oturan veya oturarak çalışanların kâbusu. Hareketsizlikten kaynaklanan Metabolizmanın yavaşlığı, sindirim sisteminin tembelliği vb etkenlerle oluşan hemoroit tedavisi olan ama önlem alınmazsa sürekli tekrarlayarak rahatsızlık veren bir hastalık.

Bir diğer sağlık sorunu ise varis. Bacaklardaki kılcal damarların çatlayarak kötü görüntüler oluşturduğu varis hastalığının tedavisi olsa da bilişim çalışanlarının sık karşılaştıkları hastalıklardan birisi. İlerleyen dönemlerde tedavi edilmezse daha ağır hastalıklara sebep olabilir.

Kıl dönmesi de çok sık karşılaşılan problemlerden.  Tedavi süreci de sancılı olan kıl dönmesi tedavi edilmezse eğer çok tehlikeli olabiliyor.

Göz kuruluğu, strese bağlı baş ağrısı, bunama, kellik, eklem romatizması, boyun fıtığı, kireçlenme gibi rahatsızlıklarda biz bilişim emekçilerinin sık karşılaştıkları sorunlardan. Bu tür sorunlar için tedaviler olduğu gibi , bu sorunlarla karşılaşmadan önce de önleyici tedbirler almak mümkün.

 •     Çalışma süresince sık sık ve kısa molalar vermelisiniz. Bu molalarda biraz yürüyüş, basit bir iki hareket yapabilirsiniz.
 •        Bilgisayar başında yemek yeme alışkanlığını terketmelisiniz. Cips ve asitli içecekler yerine meyve suyu, bitki çayları ve yanında biraz kuruyemiş tüketebilirsiniz.
 •           Yemeklerinizde sebze  ve kuru bakliyat da tüketebilirsiniz.
 •           Bol su içerek metabolizmanın daha iyi çalışmasını sağlayabilirsiniz.
 •           Bilgisayarınızın yüksekliğini ve ekran pozisyonunu ayarlayarak el, bilek, göz ve bacak sağlığınızı koruyabilirsiniz.
 •        İş haricindeki saatlerinizde yüksek kalori yakabileceğiniz sporlar ile ilgilenerek fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.

Evet değerli kullanıcılar. İş bir şekilde yetişir ama sağlık bir daha geri gelmez. Sağlıcakla kalın.

Yazar: ishana

1 thought on “Bilişim Alanında Çalışanların Karşılaştıkları Sağlık Problemleri

  Ali Aydın

  (7 Haziran 2018 - 12:48)

  Sürekli oturarak çalışmak pek çok rahatsızlığa davetiye çıkarıyor. Günde 10 saat masa başı çalışan biri olarak, sık aralıklarla yerimden kalkıp hareket etmeye özen gösteriyorum. Tavsiyem örneğin çalışma masanızda su bulundurmayın, ara ara su içmek için kalkın. Başka bir departmanla, birimle işiniz varsa, telefondan ziyade kalkıp ilgili kişinin yanına gidip konuşun. Yazıda da belirttiği gibi kısa molalar verip hareket etmek için fırsatlar yaratın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.