Bazı Diş Doktorları Tatlıdan Sonra Su İçin Diyor!

Bazı Diş Doktorları Tatlıdan Sonra Su İçin Diyor!

BMerhaba değerli okuyucularım. Beslenme ve diyetetik alanında uzmanlaşmış kişiler beslenme zincirinde yemeklerden sonra su tüketilmesinin kilo alınmasına yardımcı olduğunu belirtiyorlar. Hatta tatlıdan sonra su içmenin zararlı olduğunu söyleyen atasözlerimiz bile var. Bu konuda diş doktorları ise tamamen farklı demeçler verebiliyorlar. Bazı diş doktorları tatlıdan sonra su için diyor.

Su Tüketimi Nasıl Olmalı?

Sağlıklı beslenme uzmanları yani diyetisyenler sabah uyandıktan sonra vücudun en çok suya ihtiyacı olduğunu belirtiyorlar. Metabolizmanın gece uykudayken aşırı su kaybettiğini belirten uzmanlar sabah kalkınca 1 veya 2 bardak ılık suyun hem su ihtiyacını gidereceğini hem de sindirim sisteminin de sağlıklı çalışmasına yardımcı olacağını dile getiriyorlar.

Bazı Diş Doktorları Tatlıdan Sonra Su İçin Diyor!

Kilo vermek isteyenlerin yemeklerden önce su tüketmesi gerektiğini dile getiren diyetisyenler, yemeklerden önce içilen suyun mideyi doldurduğunu ve yemeklerin daha az tüketilmesine yardımcı olduğunu dile getiriyorlar. Yemeklerden sonra su tüketilmesinin ise kilo aldırdığını dile getiriyorlar.

Neden Bazı Diş Doktorları Tatlıdan Sonra Su İçin Diyor?

Ağız ve Diş sağlığı uzmanları yemeklerden sonra dişlerin fırçalanarak temizlenmesinin çürümeleri önlediğini her seferinde dile getirirler. Dişlerin arasında kalan yiyecekler özellikle de tatlılar gün içerisinde diş minelerine zarar veren asitlere dönüşüyor ve dişlerin çürümesini hızlandırıyor.

Her zaman yanında diş macunu ve fırçası taşır mısınız bilmiyorum ama her yemekten sonra dişlerin fırçalanması oldukça zor bir alışkanlık. Bazı işletmeler müşterilerine tek kullanımlık diş fırçaları verseler de her an bulmaz zor.

Bazı Diş Doktorları Tatlıdan Sonra Su İçin Diyor!

Diş doktorları diş sağlığı için,

 • Yemeklerden sonra ve yatmadan önce çok az miktarda diş macunu ile dişlerin fırçalanmasını,
 • Diş ipi, ağız solüsyonu, kürdan gibi yardımcı temizlik araçları ile diş aralarında ve ulaşılamayan yerlerin de temizlenmesini,
 • Diş etlerinden ucuna doğru fırçalanmasını,
 • Orta sertlikte veya yumuşak fırça kullanılmasını,
 • Diş fırçalarının bakteri üremesine karşı 3-6 ayda bir değiştirilmesini,
 • En az yılda 1 kere diş kontrollerinin yaptırılmasını,

Öneriyorlar. Gün içerisinde yukarıdaki eylemleri gerçekleştirme şansınız yoksa da yemeklerden sonra özellikle de tatlı yedikten sonra ağızda kalan yemek artıklarının temizlenmesi için su içilebileceğini dile getiriyorlar. Su içtiğinizde ağız içerisindeki PH dengeleniyor. Böylelikle bir iki saatliğine de olsa dişlerin korunması sağlanabiliyor.

Bazı Diş Doktorları Tatlıdan Sonra Su İçin Diyor!

Sağlığın en önemli etkeni temizliktir. Ağız temizliği sindirim sisteminin de sağlıklı çalışmasına yardımcı olmakta. Temizliği yapılmayan ve bakımına yeterince özen gösterilmeyen sağlıksız diş ve dişetleri vücutta enfeksiyon odağı oluşturması nedeniyle diğer doku ve organları da olumsuz etkiliyor. Diş çürüklerinin, sinüzit, bademcik iltihabı, romatizma, kemik erimesi, diyabet (şeker hastalığı), solunum sistemi, kalp hastalıkları ve sindirim sorunları gibi önemli hastalıklara yol açtığı biliniyor.

Bazı Diş Doktorları Tatlıdan Sonra Su İçin Diyor başlıklı bu yazımızda ağız ve diş sağlığı için dişlerinizi fırçalayamadığınız zamanlarda kısa süreli bir önlem olarak su içmenin ağız içindeki PH’ı dengelediğinden bahsettik. Aslında Yemeklerden hemen sonra su içilmesi sağlıklı olmasa da diş sağlığı için anlık çözük olabilir. Bir başka yazımızda görüşmek dileği ile

Yazar: ishana

2014 yılından beri keyifle.net sitesinin hem yazarı, hem yöneticisi olan ishana, bilişim teknolojileri alanında 1995 yılından beri eğitimler vermektedir.

3 thoughts on “Bazı Diş Doktorları Tatlıdan Sonra Su İçin Diyor!

  merve

  (15 Mart 2019 - 16:55)

  Diş çürüklerinin bu kadar fazla hastalığa yol açabildiğini hiç bilmiyordum. Dış görünüme sağlığımızdan daha çok önem verir hale geldiğimizden dişle ilgili sadece beyazlığına dikkat etsek de diyabet, kalp rahatsızlığı, solunum sistemi rahatsızlıkları ve belirttiğiniz diğer hastalıklar göz ardı edilir gibi değil. Kilo verme sürecinde yemeklerden önce su tüketilmesi gerçekten de zayıflamayı hızlandırıyor ve diş macunu, fırçası gibi şeylere erişim olmadığında ağız ve diş temizliği için en pratik çözümü sunuyor. Bundan sonra sayenizde özellikle tatlı tükettikten sonra su içmeye dikkat edeceğim.

  Ersoy Nazik

  (7 Ekim 2019 - 15:29)

  diş sağlığının insan hayatını nasıl etkilediğini ben terübe ederek öğrendim. Ülkemizde diş doktorları ücretsiz muayene ediyorlar. Sorunu tespit ettikten sonra tesavi sürecinde para alıyorlar. Doktordan korkmadan düzenli olarak kontrollere gitmek çok önemli. Diş sağlığı aynı zamanda mide ve sindirim sistemi sağlığı demek. Konforunuzu olumsuz yönde etkilemesini istemiyorsanız diş tedavinizi sakın geciktirmeyin.

  tecrübe konuşuyor

  (15 Kasım 2020 - 21:44)

  diş konusunda şanssız birisiyim. dişlerimi 17 yaşımda kaybetmeye başladım. ve 40 yaşımda 4 dişim kendi dişim değildi. bu oldukça sıkıcı bir durum. Diş çürüklerinin genetik olduğu ile ilgili araştırmalar olsa da sağlıklı beslenme, diş temizliği, çevresel faktörler de oldukça etkili.
  diş bakımını yapamayanlar için diş doktorlarının tatlıdan sonra su için tavsiyesi aslında mantıklı geliyor. bir diş doktoru arkadaşım diş temizlği konusunun öneminden bahsederken insanların ağız sağlığının iç organların sağlığını da doğrudan etkilediğinden bahsetmişti. hatta aşk hayatını bile etkilemekte.
  sağlıklı dişler, sağlıklı gülüşler sloganı da oldukça güzel bir slogan.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.