Bacakların Damar Tıkanıklığı Hastalığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Bacakların Damar Tıkanıklığı Hastalığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Uzun bir aradan sonra Bacakların Damar Tıkanıklığı Hastalığı hakkındaki bu yazımızla sizlerin karşısındayım.  Babamın bacak atardamarlarındaki tıkanıklığın giderilmesi için yapılan ameliyat ve kontrolleri vesilesi ile uzun bir süredir yazamamıştım. Bu yazımda babamın yaşamış olduğu rahatsızlık hakkında sizlere bilgi vereceğim.

Bacakların Damar Tıkanıklığı hastalığı ayaklara ve bacaklara giden atar damarların daralması veya tıkanmasıdır.  En yaygın neden  damar sertliği olmakla birlikte, Berger hastalığı ve atar damarların balonlaşıp tıkanmaları  diğer tıkanıklık nedenleridir. Bacakların damar tıkanıklığı hastalığı gelişimi için başlıca risk faktörleri sigara, hipertansiyon, şeker hastalığı, kanda kolesterol düzeyinin yüksek olması, yaşlılık ve hareketsiz tembel yaşam sayılabilir. Bunların yanında bacakların damar hastalığı daha sık erkeklerde görülmekle beraber yaş ilerledikçe daha sık rastlanır.

Bacakların Damar Tıkanıklığı Hastalığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Bacakların Damar Tıkanıklığı Hastalığı Nasıl Gelişir?

Bacakların damar hastalığının sonucunda ayaklara ve bacaklara giden kan akımı tıkanıklıklar ve darlıklar nedeni ile azalır. En yaygın neden ateroskleroz olup, en sık uyluktaki femoral atar damar etkilenir. Olay ateron plağı nedeni ile damar içinde daralma ve bir süre sonrada tıkanma şeklinde seyreder. Çoğu kez tıkanıklık bir yâda birkaç damarda olmakla beraber, hastalık vücudun bütün damarlarını değişik oranlarda tutmuştur. Giderek artan daralma günün birinde damarın tam tıkanması ile sonuçlanır. Tıkanıklığın daha aşağılarında kan akımı ve basıncı azalır ve bu durumda dokular beslenemediği için şikâyetler oluşur. Bu süreç zarfında dar yâda tıkalı olan damarın çevresindeki küçük damarların (kollateral) sayı ve çapı artar ve bu şekilde tıkanıklığa bir çeşit servis yolu hizmeti verirler.

Bacakların Damar Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir?

Bacakların damar hastalığına bağlı en yaygın şikâyet yol yürümekle, koşmakla, merdiven çıkmakla baldırlara, uyluk çevresindeki ve kalçadaki adalelere gelen ve genellikle kramp şeklinde olan ağrıdır (kladikasyo intermitant). Yürümekle gelen ağrının en önemli özelliği yürüyüş durdurulduğunda ağrının 3-5 dakika içinde kendiliğinden geçmesidir. Ağrı hemen her zaman her yürüyüşle aynı mesafede gelir. Ancak zamanla bu mesafe kısalabilir.

Zamanla kan akımının daha da azalması sonucunda ağrı artık istirahatta bile ortaya çıkmaya başlar. Çoğu kez geceleri ağrı oluşur. Kişi gece uyurken bacağına ağrı gelmesi sonucunda uyanır, kalkıp dolaşınca ağrısı biraz geçer ve tekrar uyur. Bir süre sonra ağrı kalıcı hale gelip, artık gündüzleri de devam etmeye başlar. Hastalar çoğu kez bacaklarını yatak kenarından aşağıya sarkıttıklarında daha rahat ederler. Bu durumda yürüme ağrısı da çok daha kısa mesafelerde gelmeye başlar.

Daha ileri aşamalarda ise ayaklarda ve özellikle ayak parmaklarında ağrılı yaralar ve kangren gelişebilir.

 Bacakların Damar Tıkanıklığı Nasıl Teşhis Edilir?

Damar tıkanıklığını teşhisi için Renkli Dopler, ultrason ve Mr ile görüntüleme yapılması sonucunda kesin teşhis konulabilmektedir.

Erken teşhis sonucunda anjiyo ile damar açılmaya çalışılır. Eğer çözüm bulunamaza damarın tıkanıklığı bypass ile giderilmektedir. Bypass işleminde genelde yapay (suni) damar kullanılmaktadır.

Damar değiştirme yada bypass işleminden sonra hasta kendini fazla zorlamamalı,  eğilmemeli, kati surette sigara tüketmemelidir. Beslenmesine dikkat etmelidir.  Dikkat edilmediği takdirde Tıkalı damar yerine konulan damar sızdırma yapabilmektedir. Bu yüzden kontrolleri sıkı yapılmalıdır.

Herkese sağlıklı, keyifli, huzur dolu bir hayat dilerim.

Yazar: ishana

2014 yılından beri keyifle.net sitesinin hem yazarı, hem yöneticisi olan ishana, bilişim teknolojileri alanında 1995 yılından beri eğitimler vermektedir.

3 thoughts on “Bacakların Damar Tıkanıklığı Hastalığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

  Adiil

  (8 Ekim 2017 - 21:37)

  Makalenizi dikkatlice okudum ve çok beğendim elinize emeklerinize sağlık teşekkür ederim.

   ishana

   (8 Ekim 2017 - 23:08)

   ben teşekkür ederim. sağlık konusunda kendim ve çevremdekilerin yaşadıklarını aktarmaya çalışıyorum. ALLAH (C.C.) kimseyi sağlığıyla sınamasın.

  mustafa akyürek

  (19 Aralık 2017 - 16:27)

  damar tıkanıklığınını en önemli sebelerinden birisi de hareketsiz yaşam. aslında kanunlar ile he rgün 1 ssat spor zorunlu hale getirilmeli diye düşünüyorum. bir de insanların hususi otomobillerinin kullanımına da bir sınır getirilmesi gerekiyor. hafta da 2 defa toplu taşıma araçlarının kullanılması kuralı getirilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.