Tesla

Arabamda Bulunsa İyi Olur Diyeceğiniz 12 Önemli Eşya.

Merhaba değerli okuyucular. Günümüzde otomobil, hayatın vazgeçilmez araçlarından birisi. Acil durumlar olsun, planlı faaliyetler olsun ulaşım ihtiyacımızı karşılamak için büyük kolaylık. Tabii ulaşım ihtiyacımızı karşılamaktan öte üreticinin sunduğu özellikleri de kullandığımız zaman bize daha fazla zevk veriyor. Örneğin navigasyon sistemi ile yol bulmak, bilmediğimiz yerlere kaybolmadan gitmek veya multimedya sistemi ile görsel ve işitsel eğlenceyi tatmak elbette güzel imkânlar. Bunun dışında aracınızda üreticinin sunabileceği imkânlar kısıtlı. Birçok insan keşke arabada şu da olsa dediği eşyaları bu yazımızda sizlerle paylaşıyoruz.

1-     Yedek kıyafet.

Aniden gelişen bir yolculuk sonunda ayaklarınızda uzun süre kalan çoraplar sizi rahatsız edebilir. Veya bir eve konuk oldunuz evde giydiğiniz çoraplarınızı değiştirmeniz gerekiyor olabilir. Erkekler için siyah renk açılmamış bir çift çorap, bayanlar için ise ten rengi bir çorap arabada sürekli bulunması gereken eşyalardan ilki. Eğer aileniz geniş ise her birey için birer çift çorap aracınızda mutlaka bulunmalı.

Çorap konusunda bahsettiğimiz sebeplerden dolayı kıyafetlerinizi de değiştirmeniz gerekebilir. Ütü gerektirmeyen veya kolay kırışmayan birer takım yedek kıyafetin aracınızın bagajında bulunmasında herhangi bir mahsur olmasa gerek. Hatta daha da detaylı düşünürseniz iç çamaşırı da koymanız daha iyi olacaktır. Hele bir de küçük çocuklarınız varsa bu durum kaçınılmaz oluyor.  Şapka, şort  ve terlik te bence bulunması gereken yedek kıyafetlerden.

2-      Lamba (El Lambası, ışıldak, fener)

Arabamda Bulunsa İyi Olur Diyeceğiniz 12 Önemli Eşya.

Aracınızla gündüz seyahatlerinde pek sorun olmasa da gece seyahatlerinde ve akşam hava kararmasına kadar süren eğlenceli pikniklerde en gerekli araçlardan birisi el feneri. Acil bir durum olduğunda geceleri uzaktaki birilerinin dikkatini çekmek için bile kullanılabilir. İlk yardım setlerinde aracınızın çakmağından çalışan bir el lambası bulunuyordur mutlaka ama siz yine de yedek pilleri ile bir el feneri mutlaka aracınızda bulundurmaya gayret edin.

3-      Şarj aleti

Arabamda Bulunsa İyi Olur Diyeceğiniz 12 Önemli Eşya.

Günümüzde son model araçlarda USB yuvası olmakla beraber yine de ekstra donanım olarak sunulan bu hizmetten bütün araç sahipleri faydalanamıyor. En mantıklısı birden fazla değişen uca sahip bir araç içi şarj aleti almanız. Çünkü akıllı telefon, tablet gibi araçlar giderek daha fazla kullanılmaya başlandı ve çok çabuk şarjları bitiyor.

4-      İp

Arabamda Bulunsa İyi Olur Diyeceğiniz 12 Önemli Eşya.

Evet yanlış okumadınız. Aracınızda mutlaka ip bulundurmalısınız. En az 10 mt uzunluğunda bir ip işinizi görecektir. Piknik yaparken beşik kurmaktan tutun, Çekme halatı amacıyla kullanmak olsun birçok amaçla kullanabilirsiniz. Aracınıza sığmayan bir malzemeyi aracınıza bağlamanız ve taşımanız gerektiğinde ip gerekli olacaktır.

5-      Yalıtım Bandı (Elektrik yalıtkan bandı)

Arabamda Bulunsa İyi Olur Diyeceğiniz 12 Önemli Eşya.

Aracınızın torpido gözünde olukça az yer kaplayan bu malzeme oldukça yardımcı bir malzemedir. Biraz eski model bir aracınız varsa eğer motor aksamında herhangi bir kabloyu ağlamak yada küçük delikleri kapatmak için bile kullanabilirsiniz. Tabii temennimiz hiç gerekmemesi ama gerektiğinde de oldukça iş göreceği kesin.

6-      Bıçak

Arabamda Bulunsa İyi Olur Diyeceğiniz 12 Önemli Eşya.

Bıçak bir savunma aracı olarak değil ama bir yemek hazırlama, kablo ip kesme, soyma gibi işlerde lazım olabilecek bir araç. Ankara’dan dönüş yolculuklarımda Temelli, Polatlı taraflarında yol üzerinden çok Ankara kavunu almışlığım ve arabamdaki bıçak ile dilimleyerek yemişliğim vardır. Tavsiyemdir.

7-      Su kabı ve su.

Yolculuklarınızda ihtiyaç duyulabilecek malzemelerden birisi de su kabıdır. Plastik bardak, plastik şişe, matara vb. herhangi birisi olabilir. Mutlaka aracınızda bulunmasını sağlayın. En az 5 lt. lik bir dolu bidonu ise motor için soğutma suyu veya temizlik için kullanmanız için aracınızda bulunmalıdır.

8-      Temizlik malzemeleri  (sabun, hijyenik ped, ıslak mendil, peçete)  

Arabamda Bulunsa İyi Olur Diyeceğiniz 12 Önemli Eşya.

Temizlik büyük bir ihtiyaç. Elbette yolculuklarda aracınızda bulunduracağınız el sabunu ile kendinizi ve ailenizi temel seviyede temizleyebilirsiniz. Hatta kıyafetinizde oluşan herhangi bir lekeyi bile yıkamanız için oldukça gerekli olabilir. Kadınlar için kişisel hijyen ürünlerinden de bulundurmak ta iyi bir fikir olabilir.

9-      Çok amaçlı tornavida

Arabamda Bulunsa İyi Olur Diyeceğiniz 12 Önemli Eşya.

Uçları değişebilen çok amaçlı tornavidalar da acil durumlarda yardımcı olabilecek malzemelerdir. Bir vida sıkmak ya da motor aksamında herhangi bir parçanın sökülmesi için bile gerekli olabilir. Fazla yer kaplamayan tornavida setleri işinizi görecektir.

10-   Polar Battaniye

Arabamda Bulunsa İyi Olur Diyeceğiniz 12 Önemli Eşya.

Aracınızla uzun süre yolculuklarda veya piknikte yere sermek için olsun, çok soğuk bir yerde beklemeniz gerektiğinde üşümemek amacıyla olsun aracınızda mutlaka bir örtü bulundurmalısınız. Benim tavsiyem polar battaniyeler. Polar battaniyeler sık dokundukları için yere serildiğinde yerdeki zararlı şeyleri geçirmezler. Ayrıca oldukça da sıcak tutarlar. Temizlenmeleri kolay ve ucuzdurlar. Herhangi bir semt pazarında bile ucuz yolu temin etmek kolaydır.

11-   Şişme yastık

Arabamda Bulunsa İyi Olur Diyeceğiniz 12 Önemli Eşya.

Aracınız ile seyahatte çocuklarınızı bebek koltuğuna koysanız bile başları sağa, sola düşmekte. Başlarına destek olması veya arabada uyuması gereken birinin kullanabilmesi için şişme seyahat yastığı bulundurmak oldukça mantıklı olacaktır.

12-   Kolonya

Özellikle sprey şeklinde kolonya oldukça faydalı olacaktır. Özellikle aracınızın camları dışardan donmuşsa, temizlemek için oldukça faydalıdır. Camınızdaki buzu sıyırmadan evvel spreyden sıkmanız camın daha kolay temizlenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda uykunuzu açmak için kolonyayı hızlıca burnunuzdan çekmek yardımcı olacaktır.

 

Size yardımcı olabildiysek ne fayda. Bir başka yazımızda görüşmek dileği ile.

Yazar: ishana

2014 yılından beri keyifle.net sitesinin hem yazarı, hem yöneticisi olan ishana, bilişim teknolojileri alanında 1995 yılından beri eğitimler vermektedir.

4 thoughts on “Arabamda Bulunsa İyi Olur Diyeceğiniz 12 Önemli Eşya.

  Ballı Soprano

  (30 Mart 2017 - 14:58)

  Şarj aleti, sabun ve yastık şart 🙂 Gerisi olmasa da olur ama olsa daha iyi tabi…

   ishana

   (30 Mart 2017 - 15:24)

   aslında alınabilecek malzemelerin listesi kabarık. herşeyi almaya çalıştığınızda ise arabanızda yer kalmıyor.

  salih kardeş

  (23 Mart 2018 - 13:29)

  bence arabamda bulunsa iyi olur dediğim en önemli şey jarj aleti ve çekici telefonu. Arıza oldumu alsı götürsün yeter. 🙂

  rasim

  (23 Temmuz 2021 - 00:33)

  bir araçta olması gerekenler arasına tuz ve şeker de eklemek lazım. tansiyon düşmesine karşı tuz, şeker düşmesine karşı şeker. bunun gibi bir çok faydalı ürünü de araçlarımıza koyduğumuzda mini bir markete dönüşüyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.