Apandisit Nedir?

Kör bağırsak üzerinde bulunan bölgenin iltihaplanması sonucu oluşan ciddi bir hastalıktır. Apandisit patlaması çok büyük bir tehlikedir. Bu nedenle kişinin acil hastaneye götürülmesi gerekmektedir. İltihaplı apandisitin kesilip atılması ile tedavi yöntemi uygulanır. Apandisit ince bağırsak ile karın bağırsağın birleştiği yerin altında kalmaktadır. 8-13 cm dir. Apandisit bir bakteri hastalığıdır. 20-40 yaşları arasında çok görülebilmektedir. Karın ağrısı, kusma, ateş, iştahsızlık, kabızlık, şişme apandisit belirtilerindendir. Ölümcül bir tehlike olduğundan ufacık bir ağrıda karında hemen sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

 

Apandisit Belirtileri Nelerdir?

  • Karın ağrısı,

En bilineni karın ağrısıdır. Burda olan ağrılar donuktur. Ağrı şiddetlenir ve bıçak gibi batmaya başlar. Bu ağrılara kusmada eşlik edebilir. Bu özellikler herkeste aynı şekil gözükmez. Kişiden kişiye farklılık gösterecektir. Karın ağrısının yanında başka rahatsızlıklarda hissedilebilir.

 

  • Kabızlık,

Apandistin bir en belirgin özelliğide kabızlıktır. Apandisit bir sorun varsa büyük tuvaleti zorlar ve rahatsız etmeye başlar. Sizi tuvalete çıkarmayacaktır. Tuvalette sizi zorlayacaktır.

 

  • İştahsızlık,

Hastaların hemen hemen hepsinde vardır. Ağrıdan önce olur. Ama çok dikkat çekmez. Açıkmış olsanız dahi kendinizi tok zannedeceksinizdir. Yemeye çalıştığınız şeylerden mideniz bulacancaktır.

 

  • Bulantı ve kusma,

Hastaların %70 inde vardır. Kusmalar çok şiddetli olmaz. Kusmalar ağrıdan sonra olur. Kusma herkeste aynı gözükebilir. Ama bazen kusmanın yanında başka rahatsızlıkta meydana gelebilir.

 

  • Ateş,

Orta derece bir ateş gözlemlenir. Kabızlık ve ishal görülecektir. Ateş çok fazlada yükselmez. Ağız ve dilde kuruluk meydana gelebilir. Ateş çok ciddiye alınmayabilir. Ama yükselmesi devam ederse tehlike oluşturabilir. Devamında başka reaksiyonlara neden olabilir.

 

  • Hızlı kalp atımı,

Hafif derecede taşikardi bulunmaktadır.

 

Apandisiti Nasıl Anlarız?

 

  • Karnınıza bir dokunun. Hafif bir ağrı bile oluyorsa doktorunuza başvurmalısınız,
  • Karın bölgesi normalden daha çok sert ise,
  • Yürümenizi zorlaştırabilir. Yürürken dahi ağrı oluşturabilirsiniz,
  • Kıvrılarak yatmak ağrıyı azaltıyorsa kesin olarak apandisittir,

 

Nedeni ne olursa olsun bizim yazdıklarımız bilgi amaçlıdır. Kesinlikle bir reçete gibi görmeyiniz. Eğer sizdede yukarıdaki şeylerden biri oluyorsa bilmediğiniz ilaçları kullanmayınız. Doktorunuzla görüşüp neler yapabilceğinizi öğrenin.  Sağlıcakla kalın.