Alfa Romeo 147 vs Chevrolet Captiva !
Chevrolet Captiva 2.0 diesel

Merhaba.

Dün akşam  saat sekiz gibi şehre 10 km uzaklıkta yaşayan arkadaşlarımı ziyarete gitmek için hazırlanıp yola çıktık. Şehir merkezinde ışıklarda bekleken yanıma yaklaşan Captiva’da bir heyecan farkettim. Hız istiyordu. Alfa Romeo kullanıcıları bilir. Yanına heyecanlı bir araç geldiğinde heyecanını almak tabii ki biz Alfacılara düşüyor.

Yeşil ışığın yanması ile Captiva ileri doğru  atıldı.  2.0 litre 163 beygir güç üreten bu araçların ileri atılması bir başka heyecanlı oluyor. Tabii ki otomatik vites bir aracın da kendine göre avantaj ve dezavantajları. Bu arada kendi Alfam’dan bahsedeyim. 2004 model siyah 147. 1600 cc. motor hacmi ve 120 HP güç üreten bir motor. bunun yanında hız için üretilmiş bir makine. Şehir dışına akarken en son aynada Captiva’yı gördüm.

Yavaşlamam gerekiyordu çünkü ışıklara yaklaşmıştım. ayağımı gaz pedalından çektiğimde sessizleşen motorun gürültüsü yerini yerinden fırlayacak gibi atan kalbimin sesine bırakmıştı. En az bir 10 dakika damarlarımda dolaşan adrenalinin etkilerinin geçmesini bekledim. Akşam akşam bu heyecan bana yetmişti. Aracımla uzun süredir şehir dışına çıkmadığım için hız yapma şansım da olmamıştı. Ara sıra aracı sıkıştırmayı, sınırlarını görmesi severim.

Alfa Romeo 147 1.6 TwinSpark Distinctive

Bu yazıda Captiva ile Alfa 147 yi karşılaştırmayacağım. Amacım  bu değil . zaten adaletli  de olmaz. her ikisi de farklı kulvarlarda araçlar. Fakat Dün akşam ki deneyimim bana araç kullanırken trafik kurallarına uymanın ne kadar gerekli olduğunu bir daha gösterdi. Emniyet kemerim bağlı değildi. İkincisi trafiğe açık yollarda, alanlarda bu tür kapışmaların ne kadar tehlikeli olduğunu tekrar farkettim. 180 km hızla hafifte olsa bir viraja girmek oldukça tehlikeli. bir de arkadan kovalayan araç sizin aracın 2 katı ihtişamlı ve oturaklı bir SUV ise o zaman heyecan daha da bir değişik oluyor. Tabii tehlike de.

Otomobilin bakımlı olması, frenlerin, lastiklerin, ön düzenin bakımının tam anlamı ile yapılmış olması, camların temiz olması bile aracın kullanımında çok önemli bir etken.  Dün akşam bunu daha iyi anladım. Aracımın önceki sahibi ön cama dahi film çektirmiş. evet gündüz oldukça konforlu bir sürüş sağlıyor. Lakin gece görüşü düşürüyor. bu da benim gibi gözlük kullananlar için daha tehlikeli diye düşünüyorum.

Herkese sağlıklı, güvenli ve iyi sürüşler diliyorum….
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*