Adet Sancısı Nedir?

Adet Sancısı Nedir?

Adet döneminde kanamadan önce başlar. Kanamanın olduğu karında ve rahim bölgesinde ortaya çıkan sancılara adet sancısı denir. Adet sancısı sırasında ağrılarla birlikte baş dönmesi, mide bulantısı, yorgunluk gibi hislerde olabilir. Migreni olan hastalarda baş ağrısı daha şiddetli olur. Bu dönemde hayatı etkileyebilecek sinir, konsantrasyon gibi sorunlar olur. Araştırmalara göre kadınların %50 si bu dönemde az ağrı çekmektedir. Öğrencilik döneminde olanlarda ise derslerinde düşüklük olduğu söylenmiştir. Okul çağındaki kızlarda adet sancısı daha çok görülmektedir.

 

Adet Sancısı Neden Olur?

Adet döneminde rahim içindeki kanamanın atılması için rahim kasılır. Rahimde üretilen kimyasallar bu kasılmaya neden olur. Rahmin kasılmasından dolayı oksijen azalır ve ağrı meydana gelir. Ağrılar kişilerin yaşantısında göre farklı hissedilebilir.

 

Geçmeyen Adet Sancısında Ne Yapmalı?

Ağrılar herhangi bir organik nedene bağlı olmadan oluşabilir. 30 yaşına kadar bu ağrılar azalarak devam eder. Ağrının gerçek nedenini ortaya çıkarmak için muayene olunmalıdır. Ağrının nedeninin belirlenmediği durumlarda ağrının varlığı bulunmalıdır. Eğer fiziksel olmayan bir nedenle ağrı devam ediyorsa psikolojik bir danışman almak gerekmektedir. Psikolojik nedenlerde adet sancısını etkilemektedir. Genetik olarak da adet ağrılarında bir sorun olabilir.

 

Adet Sancısı Evlenince Azalır mı?

Yaş ilerledikçe ağrı ve şiddet üzerinde azalma gösterecektir. Fakat evlenmeyle adet sancısının azaldığını düşünmek yanlış bir bilgi olur.

 

Adet Sancısının Tedavi Yöntemleri?

Rahim bölgesine yeterince oksijen gitmemesinden dolayı ağrı oluşur. Kan dolaşımını hızlandıracak her şey adet sancısına iyi gelecektir.

 

Sıcak Uygulama

Karın bölgesine koyulan sıcak su torbaları kan dolaşımını hızlandıracaktır. Böylelikle adet sancıları ve ağrılarında azalma meydana gelecektir. Ayakları su içinde bekletmekte aynı şekil ağrıları dindirecektir.

Ilık suyla duş almakta ağrılar iyi gelir. Yaklaşık olarak 30 derece bir ısı önerilir ve belirli aralıklarla tekrarlanır.

 

Gevşeme Egzersizleri

Sıcak bir yatakta uzanarak gevşeme hareketleri yapabilirsiniz. Ayaklarınızdan başlayarak tüm vücudunuzu gevşetebilirsiniz. Bu sırada derin derin nefesler alın. Bunlar sayesinde ağrı önemli derecede azalacaktır. Mümkünse bu durumda uyumaya çalışın.

 

Beslenme Önerileri Nelerdir?

Henüz kanıtlanmasa da bazı vitaminlerin ağrılara iyi geldiği söylenmektedir. B ve E vitaminleri alınmasında ağrı azaldığı gözlemlenmiştir. Kafein içeren gıdaları azaltmak sancılar için iyi olacaktır. Sigaran içen kadınlarda oksijen daha az olacağından onlarda adet sancısının daha fazla olduğu görülmüştür. Sigara içmeyenlerde adet sancılarında o kadar ağrı olmamıştır.

Yazar: ishana

Adet Sancısı Nedir?” Hakkında 2 Yorum

  Elvan

  (11 Ocak 2018 - 16:07)

  öğrencilerin adet döneminde öğretmenlerin anlayışlı olmaları çok önemli. ben bir öğrenci olarak bu konuda anlayış bekliyorum. bazı erkek öğretmenler var halden anlamıyorlar. adet sancılarımın olduğu dönemde gergin olmamdan dolayı pek çok kez yanlış anlaşıldım. belki de dünyadaki bütün kadınların sorunu bu.

  ayşe sena gun

  (12 Ocak 2018 - 10:25)

  öncelikle üşütmeme ve sağlıklı olmak şartıyla biraz dikket etmek gerekir diyorum herkese sağlıklı gunler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.