2019 Mobil Dünya Kongresine Damga Vuran 3 Teknoloji

2019 Mobil Dünya Kongresine Damga Vuran 3 Teknoloji

2019 Mobil Dünya Kongresi bu yıl 25-28 Şubat Tarihlerinde Barselonada yapıldı. Monil teknoloji devleri bu kongrede en son teknolojilerini basına deklare ettiler. Dünyanın hemen hemen her ülkesinden gazetecilerin takip ettiği Mobil Dünya Kongresinde Damga Vuran 3 Teknolojiyi sizler için derledik.

2019 Mobil Dünya Kongresine Damga Vuran 3 Teknoloji  – 5G

Mobil Dünya Kongresinde mobil iletişimde dönüm noktası sayılabilecek 5G teknolojisi tanıtıldı. Samsung, Sony, LG, Huawei ve adını sayamadığımız birçok firma 5g teknolojisini destekleye cihazlarını tanıttılar. Bu kongre esnasında kurulan stantlarda 5G demoları yapıldı.  5G teknolojisinin tanıtımı yanında taşınabilir bilgisayarlar ve giyilebilir teknolojiler de tanıtıldı.

5G Nedir? Faydaları Nelerdir?

Basit bir dille anlatmak gerekirse 5G saniyede 500 MB civarında veri transferine izin veren bir kablosuz veri aktarma teknolojisi. Bu teknoloji ile çok yüksek miktarda verileri çok kısa sürelerde aktarma şansımız olacak.

2019 Mobil Dünya Kongresine Damga Vuran 3 Teknoloji

Son kullanıcılar için artık kablolu ağ hızlarına çıkan kablosuz ağ teknolojileri ile evlere kadar çekilen kablo tesisatları karmaşalarına son verilecek.  Kablosuz olarak belirli bölgelere yüksek hızlı internet hizmeti verilebilecek.

Hatta Amerika’da Verizon firması 5G teknolojisi ile kablosuz internet dağıtımı konusunda testlerini tamamlamış durumda. Bu yılın sonuna kadar birçok ülkede kullanıma geçilebilir. Ülkemizde de 2020 yılında 5G teknolojisine geçiş yapılacak.

2019 Mobil Dünya Kongresine Damga Vuran 3 Teknoloji  –  Energizer Power max P18K Pop

Energizer 18000 mah pil kapasiteli Cep telefonunu Mobil Dünya Kongresinde tanıttı.  Gören herkesin dikkatini çeken telefon hemen hemen herkes tarafından tuğlaya benzetildi.

Arka tarafında üçlü kamera dizilimine sahip cihazın, bu kameraları 16 MP ana kamera, 5 MP geniş açı ve 2 MP derinlik algılayıcı sensör olarak görev yapıyor. Ön tarafında 12 MP ve 5 MP sensöre yer veren firma işlemci olarak Mediatek Helio P70 işlemciyi tercih etmiş

6 GB Ram ve 128 GB bellek ile detaylandırılmış olan Energizer Power max P18K Pop cep telefonu olmasına rağmen cebe sığmıyor.  470 gram ağırlığında olan telefonun hızlı şarj desteği de var. Aynı zamanda kendisine kablolu bağlanan diğer cihazları da şarj etme özelliği olan cihaz ülkemizde satışa sunulmayacak.

2019 Mobil Dünya Kongresine Damga Vuran 3 Teknoloji  –  Nubia Alpha Akıllı Saat

Görenlerin ucube olarak değerlendirdikleri Nubia Alpha kullanışsız tasarımı ile Mobil Dünya kongresine damga vurdu.  Bükülebilir teknolojiye sahip olan saat / bileklik Dünyada ilk olma özelliğine sahip.  Ben gördüğümde bu cihazın satı alınabilmesi için en az bir 5 yıl daha geliştirilmesi lazım dedim ama yine de bu teknolojiyi almak için ön sipariş verenlerin sayısı da az değil.

2019 Mobil Dünya Kongresine Damga Vuran 3 Teknoloji

4 inçlik esnek OLED ekranında 960×192 piksel çözünürlük sunan akıll saat, gerekli işlem gücünü ise Qualcomm’un Snapdragon Wear 2100 işlemcisinden alıyor. 1 GB RAM ve 8 GB dahili hafızaya sahip olan cihaz, kendisine özel işletim sistemiyle çalışıyor. 500 mAh kapasiteli bir bataryaya ev sahipliği yapan bükülebilir akıllı saat, ayrıca 5 Megapiksel çözünürlüğünde bir de kamerayı bünyesinde taşıyor.

Telefon olarak kullanabilmeniz için eSIM desteği de bulunan Nubia Alpha, Bluetooth sürümü için 450 euro, eSIM sürümü için 550 euro ve altın versiyonu içinse 650 euro fiyat etiketine sahip.

Bu yıl Barselona’da yapılan Mobil Dünya Kongresine damga vuran 3 teknolojiyi sizlere sunduk. Bir başya yazıda görüşmek üzere.  

Yazar: ishana

2014 yılından beri keyifle.net sitesinin hem yazarı, hem yöneticisi olan ishana, bilişim teknolojileri alanında 1995 yılından beri eğitimler vermektedir.

3 thoughts on “2019 Mobil Dünya Kongresine Damga Vuran 3 Teknoloji

  Kenar Yazarı

  (15 Mart 2019 - 17:08)

  2019 Mobil Dünya Kongresi Türkiye’de yapıldı ve gitmedim diye üzülmüştüm. Meğer Barselona’da düzenlenen bir organizasyonmuş. 3 üründe gayet estetik ve kullanışlı. Özellikle saatin tasarımını çok beğendim. Tüm mühendislik teknolojilerinin yanında Endüstri Mühendisliği de ne kadar önemli olduğunu aslında bu ürünlerle gösteriyor. Adeta geleceğin estetik ve tasarımlarına sahipler. Bize gelecekte kullanacağımız ürünlerin geometri ve tasarımlarından örnekler sunmuşlar. Güzel bir bilgilendirici yazı olmuş. Teşekkürler.

  Melih

  (15 Mart 2019 - 19:52)

  3G, 3.5G, 4G derken 5G ile birlikte bu alanda oldukça hızlı bir ilerleme yaşıyoruz. yakında kablolu bağlantı ve kablosuz bağlantı arasındaki kalite farkı neredeyse sıfırlanacak. Teknolojinin gelişim hızını düşünürsek bu gelişmelerin çok da uzağında olduğumuz söylenemez. Üst düzey teknoloji devleri de bu teknolojilere hızla adapte oluyorlar

  tai chi

  (15 Kasım 2020 - 21:49)

  mobil dünya kongrelerinin insanların vizyonlarını bütün dünya ile paylaştıkları ve bir çok gencin de ufuklarının açıldığı ortamlar. Basın mensuplarının dünya üzerinde geliştirilmiş olan teknolojileri biz okuyuculara tam anlamı ile aktarmaları çok önemli. Bu arada keşke bütün dünya fuarlarının görüntülerinin paylaşıldığı bir televizyon kanal olsa da sürekli fuarlardan canlı yayın yapsa. gidemeyenler için de oldukça faydalı olacaktır diye düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.