15 Temmuz Üzerine

15 Temmuz Üzerine

15 Temmuz 2016 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Devletinin demokratik yollarla seçilmiş olan idarecilerinin tutuklanması ve yönetimine el konulması amacı ile askeri ve sivil bazı oluşumlar darbe girişiminde bulunmuştu.

Darbe girişimini akşam ailemle birlikte evde otururken öğrendim. Annem telefon açtığında ilk olarak evde yiyecek olarak bakliyat, makarna, un gibi yiyeceklerin olup olmadığı sormasını unutamam.

Yaklaşık 100 yıl önce kurulan devletimizin günümüzde yönetim şekli Demokrasidir. Bunun dışında herhangi bir yönetim şeklini benimsemesi, dayatılacak herhangi bir başka yönetim şeklini kabul etmesi, başka herhangi bir ülkenin veya yönetimin boyunduruğuna girmesi toplumumuz tarafından kabul edilemez.

Ülkemizde gerçekleşen bu vahim kalkışma aslında çok önemli derslerin çıkarılması gerektiğini de gözler önüne sermektedir.  Şöyle ki daha kaliteli ve sağlıklı eğitim, daha güçlü ve bağımsız ekonomi, daha güçlü ve konvansiyonel bir devlet yönetimi, daha adil ve hızlı bir adalet sistemi, daha etkin ve enternasyonal bir istihbarat, daha yerli ve güçlü bir savunma sistemi gerektiğini bizlere göstermektedir.

Her millet kendi devletinin bekası, güçlülüğü, saygınlığı, refahı için çalışmalıdır. Öyleyse kendi ülkemizin menfaatleri için bir Amerikalının veya İngiliz’in çalışacağını düşünmek, dost bellemek veya zarar gelmeyeceği hayallerine kapılmak tamamen tedbirsizliktir.

Bu konuda her vatandaşımızın ilk önce vicdanlarını kontrol etmesi, ailesine en iyi şekilde vicdan eğitimini vermesi, devletin ve milletin selameti için eğitim ve öğretimini tamamlaması, hakkını aramayı bilmesi, haksızlığa karşı tek vücut olunması gerektiğini iyice kavraması gerekir.

15 Temmuz 2016 tarihinde devletimizin bekası, demokrasi bayrağının dalgalanması, bağımsız ve güçlü Türkiye için silahların önünde etten duvar ören ve hain kalkışmanın gerçekleşmemesi için şehit olan o güzel insanlara Yüce Allah’tan rahmet diliyorum. Gazilerimize ve geride kalan şehit yakınlarına sağlık, sıhhat ve sabır diliyorum.

Allah (c.c.) inşallah bir daha ülkemizi ve milletimizi bu tür bir ihanetle imtihan etmesin. Allah (c.c.) devletimize zeval vermesin inşallah.  Amin.

Yazar: ishana

2014 yılından beri keyifle.net sitesinin hem yazarı, hem yöneticisi olan ishana, bilişim teknolojileri alanında 1995 yılından beri eğitimler vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.