Tatlının Üstüne Neden Su İçilmez?

Ye Yağlığı İç Suyu Donarsa Donsun, Ye Tatlıyı İçme Suyu Yanarsa Yansın

Merhaba  değerli okuyucular.

Malumunuz atalarımız hemen hemen her konuda, oldukça faydalı ve yeri geldiğinde kafiyeli atasözleri söylemiş ve bu atasözleri ile ilgili bir çok yayınevinden sözlükler bile yazılmıştır. Bu yazım da sağlık üzerine söylenmiş olan “Ye yağlıyı iç suyu donarsa donsun, Ye tatlıyı içme suyu yanarsa yansın.” sözü üzerine bir kaç bilgi paylaşacağım.

Beslenme uzmanları her sene Ramazan Ayı öncesi ve Kurban Bayramı arefesinde televizyonlarda çıkar ve halkımıza beslenme üzerine nasihatlerde bulunurlar. Allah hepsinden razı olsun ve eksik etmesin. Geçenlerde bir kaç arkadaşımızla yemek yerken şef garsonun yemek üzerine su içmeyin tavsiyesi üzerine ufak bir tartışma yaşanmış ve bu konunun araştırılması gerektiği sonucuna varılmıştı.

Yapılan araştırmalarda yenilen yağlı yemeklerin üzerine içilen suyun yemekteki yağı dondurduğu ve emilimini yavaşlattığı tespit edilmiş ve bağırsaklar vasıtası ile fazla yağım atılmasını kolaylaştırdığı ifade edilmiştir. Demek ki atalarımızın yağlı üzerine su içilmesi konusundaki telkini yerinde bir telkindir.  Peki tatlı boyutunda ne var?

Tatlıların özellikle de şerbetli tatlıların üzerine içilen suyun şekeri eriterek emilimini kolaylaştırdığı bunun da zaman içerisinde karaciğer tarafından yağa dönüştürüldüğü tespit edilmiş. Bu  ne demek? Yavaş metabolizmalarda depolanan yağ miktarının artması kilo alımını dolayısı ile obeziteye sebep oluyor. O zaman ne yapacağız? Özellikle şerbetli tatlılardan sonra içebiliyorsak 1 çay  bardağı kadar (en az) süt içmeye çalışıyoruz. Ha dışarda yemekteyiz. Bol şerbetli bir baklava yedik ve süt yok o zaman da en az yarım saat kadar  su içmemeye gayret gösteriyoruz.  İşte bu da atalarımızın yenilen tatlı üstüne su içilmemesi üzerine telkinlerini haklı çıkarıyor.

Bir başka yazımızda görüşmek dileği ile. Sağlıcakla kalın.

Tatlının Üstüne Neden Su İçilmez?” başlıklı yazıda 6 yorum var

  1. ben teşekkür ederim. hem kulak alışkanlığı hem de bu konuda bazı doktorların gazete ve televizyondaki açıklamaları sonrasında bu yazıyı paylaşma ihtiyacı oluşmuştu.

 1. Tatlı nın üstüne su içilmez sözüne katılmıyorum. Kafayı yerim su içmez isem.
  Cümlede
  Özellikle şerbetli tatlılardan sonra içebiliyorsak 1 çay bardağı kadar (en az) süt içmeye çalışıyoruz
  sütü nerden alacağız. Ayrıca buna da mı para verelim hocam.

   1. burada sütü nereden aldığınız veya zararlı-yararlı olması konusunda herhangi bir içerik yok. amacımız halk arasında sıkça söylenen ve bazı bilim adamlarının üzerine açıklama yaptığı “ye tatlıyı içme suyu yanarsa yansın, ye yağlıyı iç suyu donarsa donsun” atasözünü açıklamaya çalışmak. burada yazılanları yapıp yapmamak sizin elinizde.

 2. Bilmiyordum, öğrendiğim iyi oldu iftarda tatlı yiyecektim de 😉 Bu arada ellerinize sağlık güzel bir yazı olmuş.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir