Toyota Corolla MMT Otomatik Şanzıman Titreme Sorunu

Toyota MMT otomatik şanzıman

Merhaba.  Bu yazı aslında benim için bir ilki gerçekleştirdiğim yazı. Bu yazıyı bir tablet ile yazıyorum.  Uzun süredir dizüstü bilgisayar kullanan birisi olarak tablet ile bir makale yazmamıştım. Kısa soluklu yazılar hazırladım ama mobil bit bir aygıt ile böyle uzun bir yazı yazacağımı pek düşünmemiştim.  Hatta  bir daha ki yazımın görsellerini dahi tablet ile hazırlayıp, blogum da yayınlamaya karar verdim.

Aslında  konumuz bu değil.  Aslını konumuz yaklaşık 16 aydır kullandığım Toyota Corolla Dizel otomatik arabamın ilk kalkışlarda titreme yapması. Arabamdaki bu değişik durumu yaklaşık bir ay kadar önce farkettim.  İlk kalkışlarda titreme yapıyor, aşırı yavaşlama durumlarında ise tekrar ediyordu. Daha önceki arabalarımın bakımlarını yaptırdığım Süleyman ustaya uğradım

Bana debriyaj baskı ve balata sıkıntısı olan  ihtimalinin yüksek olduğunu ve kendisinde bu  aracın baskı balata değişimi yapıldıktan sonra ayarlamak için bilgisayar olmadığını söyledi. Yetkili servise gitmenin en mantıklı iş olduğunu belirtti. En yakın yetkili servis Antalya’daydı. Gitmeden önce bir aradım ve durumu anlattım. Bana Hafta sonu İçin randevu verebileceklerini ve baskı balata setini işçilik dahil 2000 TL ye değiştirebileceklerini söylediler.

Ben de Isparta’da benden başka Corolla kullanan bir çok insan  olduğunu bildiğimden hemen yedek parça satın aldığım Muammer Bey’in aradım.  Oda Bana Isparta’da bu  işi Özdemir OTO Servisinden Erdal Ustanın yapabileceğini söyledi.  Ustanın yanına gittim ve durumu anlattım. Önce bilgisayara bağlamamız gerektiğini ve şanzıman içerisinde var olan sensörleri gerekli parçaları bize bildireceğini belirtti. Arabamı bilgisayara bağladık.  Baskı balata ile ilgili herhangi bir sorun olmadığının onayını aldık.

 Peki Sorun  Neydi?

Bu otomobillerde robotik bir sistemin vites geçişlerini ayarladığını ve zamanla bu  robotik sistemin motorlarında sıkışmalar, arızalar veya senkronizasyon sorunlarının başgösterdiğini belirten Erdal Usta, aracın şanzıman senkronizasyonunu bilgisayar Yardımıyla yapacaklarını ve bu işlemden sonra düzelme olmazsa otomatik şanzımanın robotik sisteminde var olan motorlara müdahale etmemiz gerektiğini belirtti.  Bilgisayar ile ayarlama işlemlerini gerçekleştirdik. Daha sonra test sürüşüne çıktık. Kalkışlarda olan titreme son bulmuş ve vites geçişleri daha sağlıklı olmuştu.

Erdal usta ile biraz sohbet ettiğimizde bu araçlarda senkronizasyon sorununun sık sık yaşandığını, genelde yazılımsal olduğunu belirtti. Otomatik vites bu devirde  büyük bir kolaylık ama bu tür sorunlardan dolayı bir çok insan otomatik araçlardan uzak duruyor. Erdal Usta sayesinde kısa vadede 2000 TL  masraftan kurtuldum. Hem de aracım hakkında bilgi sahibi oldum. Bu sorunu yaşadıktan sonra internette kısa bir araştırma yaptığımda aslında sık karşılaşılan bir sorun olduğunu ve çözümün de basit olduğunu öğrendim. Siz olun araştırma yapmadan hemen aracınıza işlem yaptırmayın.

Hayırlı ve sağlıklı sürüşler dilerim.

7 yorum var “Toyota Corolla MMT Otomatik Şanzıman Titreme Sorunu

  1. siz burada otomatik vitesteki titreme sorununun adaptasyon ile cozulecegini belirtmissiniz. ben de servise goturup deneyecegim.

    1. elbette servis dışında da işini iyi yapan özel servisler mevcut. bununla beraber yapılan işin içinize sinmesi de önemli. aracınınızı iyi günlerde kullanın.

  2. Hocam corolla 2003 benzin otomatik vites aracimda ayni sorunu yasiyorum.. Siz hangi ilde hallettiniz bu sorunu acaba

    1. sayın serkan, bu konuda en mantıklısı yetkili servise gitmek. yakınınızda bulunan yetkili servis ile bu sorununuzu çözerseniz daha sağlıklı olacaktır. iyi günler.

  3. uzun süredir bu konuda bilgi paylaşmamıştım. özellikle sabahları çalıştırdıktan sonra hareket etmek için vitesi D konumuna aldığımda titreme sorunum devam ediyor. ilk kalkışlarda saki kullanım çok önemli. sakin sakin hızlandığımda titreme olmuoyr. kliam açıkken tireme sorunu daha çok yaşanıyor. bu yaz bir kaç defa uzun yolda kullanma şansım oldu. molalardan sonra kalkışlarda titreme yok. bunun dışında aracımdan memnunum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir